Videolar

Yeni Yılda Kendinizi Yenilemenize Yardımcı Olacak En İyi 6 Kişisel Gelişim Filmi

Kişisel gelişime hepimiz önem vermeliyiz. Hayatımız boyunca değişmeyecek tek şey gelişimdir. Eğer kişisel gelişim kitaplarını sıkıcı buluyorsanız bir de filmleri denemelisiniz. En iyi kişisel gelişim filmlerini sizler için derledik.

Kişisel gelişim konusu büyük küçük hepimizin önem vermesi gereken bir konu. Çünkü eğitim ve gelişim hayatımız boyunca bitmiyor. Yaşadığımız her olaydan bir şeyler öğrenirken kendimizi geliştirecek yeni dersler çıkartıyoruz.

Kişisel gelişim bu kadar önemli olunca, bu konuyla ilgili filmler ve kitaplar da her zaman ilgimizi çekiyor haliyle. Tekrar tekrar izleyebileceğiniz, her izlediğinizde yepyeni dersler çıkartabileceğiniz birbirinden güzel 10 kişisel gelişim filmini sizler için derledik. Her izlediğinizde daha çok motive olun ve hayallerinizin peşinden koşmaktan asla vazgeçmeyin.

1. Umudunu Kaybetme (Orijinal adı: The Pursuit of Happyness)(2006)

Yönetmenliğini Gabriele Muccino’nun üstlendiği Hollywood yapımı bir dram filmi. Senaryosu aynı isimli kitaba bağlı kalınarak yazılmıştır ve Chris Gardner’ın biyografisidir. Filmde Gardner’ı Will Smith canlandırmıştır. Will Smith, bu filmdeki performansıyla Oscar ve Altın Küre ödüllerinde En İyi Erkek Oyuncu ödülüne aday olarak gösterilmiştir.

Chris Gardner , karısı Linda ve oğlu Christopher ile birlikte yaşamaktadır. 1981 yılında pahalı ve çabuk demode olan bir kemik tarayıcısının satışını yapmaya çalışır. Elindeki ürünleri satamadığı için maddi sorunlar yaşar ve karısı tarafından terk edilir.

Ürün satışı için gün boyu dolaşan Gardner, borsa şirketinden bir yönetici ile tanışır. O dönem yeni çıkan rubik küpü çözerek onu etkilemeyi başarır. Bu sayede borsada broker olabilmek için staj programına kabul edilir. Staj programında para kazanamadığı için oğluyla birlikte evden atılır ve evsizler için yapılmış binalarda kalmaya başlarlar.

Chris’in yapabildiği en iyi şey babalıktır. Oğlunun sevdiği ve güvendiği tek kişi olduğu için bunu karşısına çıkan engelleri aşmak için kullanır.

“Birinin sana bir şey yapamazsın demesine izin verme. Hatta benim bile. Bir hayalin varsa onu koruman gerek. İnsanlar kendi yapamadıkları şeyi senin de yapamayacağını söyler. Bir hayalin varsa onu zorla ve al.”

2. Genç Çıraklar (Orijinal Adı: The Internship)(2013)

Yönetmenliğini Shawn Levy’nin yaptığı Genç Çıraklar filminin başrollerini Vince Vaughn, Owen Wilson paylaşıyor.

Bir şirketin pazarlama departmanında çalışan Billy ve Nick, dijital dünyaya ayak uyduramazlar ve işlerinden kovulurlar. Hikaye işsizlik sorunuyla boğuşurken iki kafadarın Google’ın stajyerlik poziyonuna başvurmasıyla başlar. Kendilerinin yarı yaşında olan ve gerçekten işlerini çok iyi bilen gençlerle yarışırken bir yandan da birbirleriyle de rekabet etmeleri gerekir.

Filmde yaşanan ileri yaştaki çalışanların gelişen ve değişen iş dünyasına ayak uydurma çatışması günümüzde hala devam ediyor. Konusuyla güncelliğini kaybetmeyen film, içeriğiyle de kişisel gelişiminize yardımcı olacaktır.

3. Ölü Ozanlar Derneği (Orijinal Adı:Dead Poet Society)(1989)

İşte gerçek bir klasik. Yönetmenliğini Peter Weir’in yaptığı ve başrolünde Robin Williams’ın yer aldığı Ölü Ozanlar Derneği, gerçekten devrimci bir bakış açısına sahip bir filmlerden biridir. Filmin anlatımı ve tüm oyuncularının performansı, izleme zevkinizi birkaç kat daha artırıyor.

Film 1959 yılında geçmektedir. Başarılı bir edebiyat öğretmeni olan John Keating, dönemin disiplinli okulu olan Welton Academy’de öğretmenliğe başlar. Baskı altında yetişen öğrencilere edebiyatın ve şiirin bambaşka dünyasını gösterir. Keating, öğrencilerine ders kitaplarını yırtıp atarak onlardan kurtulmalarını, kalıplaşmış fikirlerden kendilerini uzak tutup özgürleşmelerini öğretir. Öğrencilerin nitelikli edebi eserlerle tanışmasını sağlar ve onların hayatları üzerinde önemli etkiler bırakır.

Okulun felsefesiyle hiç örtüşmeyen bu eğitim tarzı okul yönetiminin de dikkatini çekmeye başlar. Öğrencilerden birinin intihar etmesiyle aradığı fırsatı bulan yönetim Keating’i hemen okuldan uzaklaştırma kararı alır. Ancak anlattıklarıyla hayatı değişen öğrenciler Keating’i savunmak için harekete geçer ve okul yönetimine unutmayacakları bir ders verir.

Gösterime girdiği yıl Akademi Ödülleri’ne 4 dalda aday olan Ölü Ozanlar Derneği, En İyi Özgün Senaryo ödülünü almıştır. Ödül alamasa da Robin Williams, filmdeki oyunculuğu ile efsaneler yaratmıştır.

4. Steve Jobs (2015)

Apple kurucusu Steve Jobs’un hayatını anlatan bu biyografik drama filminin yönetmenliğini Danny Boyle üstlenmiştir.

Film, Steve Jobs’un hayatını üç bölüme ayırarak anlatmaktadır. Birincisi Apple’ın ilk kurulduğu yılları, daha sonra Apple’dan kovulması ve NexT şirketini kurup başarılı olması ve son olarak da kötü gidişe son vermek için Apple’ın Steve Jobs’u tekrar CEO olarak işe alması.

Film Steve Jobs’un sadece hırslı iş hayatını değil özel hayatını da ele alır. Kızı Lisa’yı once reddetmesi daha sonra onunla olan ilişkisi gibi.

Filmde Steve Jobs’a Michael Fassbender hayat verirken, pazarlama müdürü Joanna Hoffman olarak da Kate Winslet’i izliyoruz.

5. Sosyal Ağ (The Social Network)(2010)

Tüm dünyanın fenomeni olan, son yıllarda ismi sürekli skandallarla anılsa da hala dünya çapında milyarlarca kullanıcı bulunan sosyal medya sitesi Facebook’un ve kurucu Mark Zuckerberg’in hikayesi.

2003 yılının bir Ekim gecesinde, kız arkadaşı tarafından terk edilen sinirli ve sarhoş Mark Zuckerberg, Harvard Üniversitesi’nin sistemine sızar. Kız arkadaşından ve tüm kızlardan intikam almak için very tabanına giriş yapar. Bir uygulama yazar. Uygulamada rastgele iki kızın resmi ekrana gelir ve kullanıcılar hangisinin daha güzel olduğu oylar. Web sitesinin adını Facemash olarak belirler.

Site kısa sürede yayılır ve popüler olur. Ancak üniversitenin tepkisini çekmesi ve gizlilik kurallarını ihlal etmesi nedeniyle site zamanla evrilir ve Facebook’a dönüşür. Önce Harvard Üniversitesi’nde kullanılan site, diğer üniversitelere ve ardından tüm dünyaya yayılır.

Sosyal medya dendiğinde herkesin aklına ilk gelen site Facebook’tur. İçerisindeki devasa kullanıcı datası nedeniyle de her dönem gündemde olmayı başarıyor. Facebook’un kuruluş ve gelişim hikayesini izlemek gerçekten zihin açıcı etki yapabilir.

6. The Founder (2016)

Ticaret dünyasında kapitalizme örnek istendiğinde ilk akla gelen marka Mc Donald’s’tır. Mc Donald’s’ın büyüme hikayesi kendi buldukları “hızlı servis” ile başlar. Film de iki kardeşin yenilikçi restoranlarını dünyanın en büyük işletmesi haline getiren satış görevlisi Ray Kroc’un hikayesini anlatıyor.

Amerikan Rüyası’nın dayandığı hırs, inat ve acımasızlık üçlüsünü bulabileceğiniz filmin yönetmenliğini  John Lee Hancock yapıyor. Filmin başrolünde ise ünlü aktör Michael Keaton var.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: