Güncel Yaşam

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesini Onaylamak İstemiyorsanız Yerine Kullanabileceğiniz 10 Alternatif Uygulama

Geçtiğimiz günlerde WhatsApp uygulamasını açanlar büyük bir şaşkınlığa uğradı. WhatsApp yeni bir gizlilik sözleşmesini ekrana getirdi ve 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren sözleşmesinin devreye gireceğini söylüyordu. Gizlilik sözleşmesini onaylamak istemiyorsanız WhatsApp yerine kullanabileceğiniz 10 alternatif mesajlaşma uygulamasını sizler için derledik.

Geçtiğimiz günlerde WhatsApp uygulamasını açanlar büyük bir şaşkınlığa uğradı. WhatsApp yeni bir gizlilik sözleşmesini ekrana getirdi ve 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren sözleşmesinin devreye gireceğini söylüyordu.

Aslında bugüne kadar herkesin şüphelendiği, “Arkadaşla WhatsApp’tan yazıştığımız konuda hemen sosyal medyadan reklam çıkmaya başlıyor. Kesin bizi izliyorlar.” diye muhabbetlerin yapıldığı bilgilerin paylaşılması mevzusu artık yasallaşıyor. WhatsApp, artık açık açık bilgilerinizi Facebook ile paylaşacağız diyor.

WhatsApp gizlilik sözleşmesi ortaya çıkınca sosyal medyanın da gündemine oturdu ve artık alternatif mesajlaşma programları aranmaya başlandı.

Gizlilik sözleşmesini onaylamak istemiyorsanız WhatsApp yerine kullanabileceğiniz 10 alternatif mesajlaşma uygulamasını sizler için derledik. Bu alternatiflerin ne kadar güvenilir olduğu ve bilgilerinizin birileriyle paylaşılıp paylaşılmadığı konusu ise yine meçhul olmaya devam edecek maalesef.

1. Telegram

WhatsApp’tan sonra en popüler mesajlaşma programlarından biridir Telegram. Uygulamayı telefon, tablet ve bilgisayarlarınızda kolaylıkla kullanabiliyorsunuz. Tamamen ücretsiz olarak kullanabileceğiniz Telegram’da grup sohbetleri açabilir, belge gönderimlerini de kolaylıkla yapabilirsiniz.

2. Signal

Signal, özellikle Elon Musk’ın önerdiği bir uygulama olmasıyla dikkat çekiyor. Yine ücretsiz olan bu uygulamanın en çok öne çıkartılan özelliği güvenilirliği. WhatsApp’ta olduğu gibi görüntülü ve sesli arama yapılabilmesi de güçlü bir alternatif olma imkanı sunuyor.

3. WeChat

Çin’in popüler mesajlaşma uygulaması WeChat, mesajlaşmanın yanında WhatsApp’ta olduğu gibi dosya ve konum paylaşma özelliği bulunuyor. Ayrıca görüntülü ve sesli aramalar da yapılabilmesi güçlü bir alternatif yapıyor.

4. BiP

Turkcell’in uzun süre once geliştirdiği ve zaman zaman reklamlarla kullanıcı çekmeye çalıştığı mesajlaşma uygulaması BiP, operatör farkı gözetmeden uygulama marketlerinden indirilip kullanılabiliyor. Sadece mobil telefonlardan değil, telefonunuz kapalı bile olsa bilgisayardan kullanmaya devam edebileceğiniz bir uygulama.

5. Wire

Mesajlaşma uygulaması kullanırken neden telefon numaramı vermek zorundayım diyenler için güzel bir alternatif Wire uygulaması. Çünkü bu uygulamaya telefon numarası yerine e-mail adresinizle de kaydolabiliyorsunuz. Ayrıca numaranızı ya da mail adresinizi bilen herkesin sizinle mesajlaşma imkanı da yok. Çünkü kullanıcı adınızı bilen kişiler görüşme başlatmak için önce bağlantı isteği gönderiyor. Sizin onayınız sonrasında mesajlaşma başlatılıyor. Bu özelliği ile diğer uygulamalar arasında güvenlik anlamında öne çıkan bir uygulama Wire.

6. Skype

Görüntülü sohbetin emektar uygulaması Skype, pandemi döneminde sürekli gündemimizdeydi. WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesinden sonra yine karşımıza çıktı. Çünkü Skype, görüntülü görüşmenin yanı sıra mesajlaşma programı olarak da kullanılabiliyor. Telefonunuzdan ve bilgisayarınızdan kullanabileceğiniz Skype ile herkesle ücretsiz olarak mesajlaşabilir ve görüşebilirsiniz. Bilgisayarınızdan kullanırken telefonunuzun yanınızda olmasına ve açık olmasına da ihtiyacınız yok.

7. Google Hangouts

Google’ın ücretsiz olarak sunduğu görüntülü görüşme ve mesajlaşma programı Hangouts da, WhatsApp için alternatif olacak bir uygulama. WhatsApp’ın aksine 10 kişilik görüntülü arama yapabilirsiniz Hangsout’da.

8. Viber

Viber uygulaması da özellikle yurt dışında Telegram kadar yaygın kullanılan bir uygulama. Ücretsiz olarak sunulan uygulama WhatsApp’taki tüm özellikleri içerisinde barındırıyor. Artı bir özelliği daha var. O da “Gizli Sohbet” özelliği. İstediğiniz sohbetleri gizleyebilme imkanı bazı durumlar için hayat kurtarıcı olabilir.

9. Threema

Mesajlaşma uygulamalarında alternatif ararken güvenliği de ön planda tutmak istiyorsanız Threema uygulaması aradığınız şey olabilir. Telefonunuza indirdikten sonra bilgisayardan da kullanma özelliği bulunuyor. Uygulamanın diğerlerinden ayrılan en önemli özelliği ise, mesajların alıcıya teslim edildikten sonra silinmesi. Diğer ayrılan özelliği ise ücretli olması.

10. Line

Birbirinden eğlenceli stickerları ile öne çıkan Line uygulaması ile dilediğiniz kişiyle ücretsiz olarak mesajlaşabiliyorsunuz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: