Sağlık

Veganların Kemikleri Daha Kolay Kırılıyor

Hayvansal gıdaları tüketmeyen veganlarda kalsiyum ve protein açısından eksiklik olduğu ve et yiyen insanlara göre kemiklerinin kırılma olasılığının yüzde 40 daha fazla olduğu tespit edildi.

İngiltere’nin Oxford Üniversitesi’nde yaklaşık 20 yıl süren ve 50 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırmanın sonuçları yayımlandı. Bu araştırmaya göre et yemeyi ve hayvansal gıdaları tüketmeyi bırakan insanların kemik yapılarının zayıfladığı ve kemik erimesi hastalığının tetiklendiği tespit edildi.

Yapılan araştırmada veganların daha az kalsiyum ve protein almalarından dolayı kalça, bacak ve omurilik kemiklerinin kırılmaya daha yatkın olduğu ve bu kemiklerde kırık oluşma riskinin yüzde 43 olduğu açıklandı.

Oxford Üniversitesi’nden yapılan açıklamada özellikle kalça kırıklığında veganların riski et yiyenlere göre 2 kat daha fazla olduğu iletildi.

Kalça kırıklığında özellikle menopoza giren kadınların ostrojen hormonlarındaki azalmadan dolayı kemikler doğal güçlerini daha hızlı kaybediyor ve kalça kırığı riski daha fazla oluyor.

Ortalama 18 yıl süren araştırma

Oxford Üniversitesi tarafından araştırmanın nasıl yapıldığı konusunda da bilgi verildi.

Araştırmaya katılan deneklerin ilk başta beslenme alışkanlıkları incelendi. Daha sonra 2016 yılına kadar, ortalama 18 yıl boyunca deneklerin yaşadıkları kırık problemleri değerlendirildi.

Vejeteryan ve veganların vücut kitle endekslerinin, et yiyen insanlara göre daha düşük olduğu tespit edildi. Hem vücut kitle endeksinin düşük olması hem de protein ve kalsiyum eksikliğinden dolayı kemik sağlıklarının daha kötü olması nedeniyle kırık risklerinin daha yüksek olduğu açıklandı.

Bu sonucun olası açıklamalarından biri, düşme anında oluşan darbenin etkisinin zayıflaması, yağ oranı yükseldikçe östrojen hormonunun daha fazla salgılanması ve kemiklerin güçlenerek vücudun daha fazla ağırlık taşıyabilecek seviyeye gelmesi gösteriliyor.

Dengeli beslenme alışkanlığına sahip ve büyük oranda bitkisel gıdaları tüketme alışkanlığı olan insanların kalp ve şeker hastalığı gibi hastalıklara yakalanma riski azalıyor.

Oxford Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, insanların beslenme alışkanlıklarının yararları kadar oluşacak riskleri de hesaba katmaları gerektiği ve yeterli kalsiyum ve protein aldıklarından, vücut kitle endekslerinin ne çok zayıf ne de çok şişman olmadıklarından emin olmaları gerekiyor. Bu şekilde oluşturacakları dengeyi korumaları tavsiye ediliyor.

Yapılan araştırmada, denekler 1993-2001 yılları arasında doğan insanlardı. Bu deneklerin yaklaşık 29 bini et yiyenlerden, 17 bin 500’ü vejeteryanlardan oluşurken 8 bini ise et olarak sadece balık ve deniz ürünleri tüketen peskateryanlardan oluşuyordu.

Çalışma sırasında deneklerin 3.941’inde kırık problemi yaşandığı, bu kırıklardan 1.000 tanesinin kalça kırığı olduğu belirtildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: