Güncel Yaşam

Uber, Türkiye’ye Geri Mi Geliyor?

Geçtiğimiz yıl web sitesine ve mobil uygulamasına erişim engelleri getirilen, daha sonra kullanıcılarına Türkiye'den çekildiğini duyuran Uber ile ilgili istinaf mahkemesi sevindirici haberi verdi. Peki, Uber ne zaman faaliyete başlamıştı ve neden yasaklandı?

Geçtiğimiz yıl web sitesine ve mobil uygulamasına erişim engelleri getirilen, daha sonra kullanıcılarına Türkiye’den çekildiğini duyuran Uber ile ilgili istinaf mahkemesi sevindirici haberi verdi.

İstinaf mahkemesi, alınan kararı hatalı bularak Uber’e konulan erişim engelini kaldırdı. Böylece Uber, sadece taksi ürünüyle Türkiye’de tekrar faaliyetine devam edebilecek.

Kararla ilgili açıklama yapan Uber Global Sözcüsü, Türkiye’ye inandıklarını ve bağlı olduklarını, mahkemeden çıkan karara sevindiklerini belirtti. Uygulamalarını İstanbul’daki yolcularına ve sarı taksi şoförlerine sunmaya başlayacaklarını iletti.

Uber ne zaman hizmete başlamıştı?

Başlangıçta İstanbul’da hizmet veren Uber, Türkiye’deki ilk faaliyetine 2014 yılında başlamıştı. Uygulama başlangıcından itibaren çok popüler olmuş ve Türkiye genelinde 4,5 milyondan fazla kişi tarafından kullanılmıştı.

Erişim engelinin kalkmasıyla birlikte uygulamada sadece UberTaksi hizmeti kullanılabilecek.

Uber uygulamasını kaç taksici kullanıyor?

İstanbul genelinde Uber uygulamasını yaklaşık 14.500 taksici kullanıyordu. Taksicilerin yanı sıra VIP hizmeti veren araçlar da bulunuyordu.

Uber neden yasaklandı?

66 ülkede ve 700’den fazla şehirde hizmet veren, günde 19 milyondan fazla yolculuk gerçekleştirilen Uber uygulaması, neden Türkiye’de yasaklandı?

2019 yılında İstanbul Taksiciler Esnaf Odası, korsan taşımacılık yaptıkları ve haksız rekabete yol açtıkları gerekçesiyle Uber’e erişimin engellenmesiyle ilgili dava açmıştı. Dava sonucu çıkan kararda Uber web sitesi ve uygulamasına erişim engellendi ve faaliyetlerinin durdurulmasına karar verildi.

Taksicilerin de müşteri bulmak için kullandığı uygulama korsan taşımacılık yaptığı belirtilmişti.

Uber, alınan bu karar sonrası 31 Mayıs 2019 tarihinde Türkiye’deki VIP de denilen XL taşımacılığı durdurduğunu açıklamış ve kullanıcılarına gönderdiği açıklamada aldıkları kararın kendileri için zor olduğunu ancak üzülerek de olsa bu kararı almak zorunda kaldıklarını belirtmişti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: