Güncel Videolar

Büyük İstanbul Depremi İçin Prof. Dr. Naci Görür’den Önemli Uyarı

Jeolog Prof. Dr. Naci Görür, herkesin konuştuğu büyük Marmara depremi hakkında bazı açıklamalarda bulundu. 1999 Marmara depreminden sonra oluşan büyük gerilimin olası sonuçlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Naci Görür, önlemlerle ilgili önemli uyarılar yaptı.

Hemen her tarafı fay hatlarıyla çevrili olan Türkiye’de yaşanan her depremden sonra beklenen büyük Marmara depremiyle ilgili söylentiler çıkıyor ve olası depremden sonra İstanbul’da yaşanacak kayıplardan bahsediliyor.

Çarpık kentleşmenin sıkıntılarını hala yaşamaya devam eden İstanbullular için büyük korku kaynağı olan bu depremle ilgili Prof. Dr. Naci Görür, gazeteci Kenan Taş’ın Youtube kanalına konuk oldu ve bazı önemli açıklamalar yaptı.

“Marmara depreminin eli kulağında.”

Prof. Dr. Naci Görür’ün yaptığı açıklamada en dikkat çekici cümlesi Marmara depreminin eli kulağında olduğuydu. 1999 yılında yaşanan Gölcük depreminden sonra Adalar ve Kumburgaz faylarına biriken stresin çok fazla olduğunu ve bu fayların 30 yıl içinde kırılma olasılığının %64 olduğunu belirtti. Tabii ki bu 30 yılın artı eksi 15 yıl gibi bir yanılma payının da olduğunu ekledi.

1999 yılında yaşanan depremde Marmara denizinin altındaki faylara normalde 200-250 yılda birikecek olan enerjiyi 45-50 saniyede yüklediğini ve yapılan hesaplamalarda 30 sene içinde fayların kırılma ihtimalinin yüksek çıktığını söyledi.

İki fay aynı anda kırılırsa asıl felaket yaşanır

İstanbul’u etkileyen iki fay hatta bulunuyor. Biri Adalar’ın güneyinden geçen fay hattı, diğeri de Yeşilköy açıklarında bulunan Kumburgaz fay hattı.

Görür yaptığı açıklamada bu iki fayın da kilitlendiğini belirtti ve bu iki fayın birlikte kırılması önemli ölçüde yıkıcı olacağından bahsetti.

Faylarda biriken enerjinin kayaların direnme gücünü yendiği anda depremin yaşanacağını söyleyen Görür, iki fayla ilgili de olası sonuçları iletti.

Yeşilköy açıklarındaki Kumburgaz fayının yaklaşık uzunluğunun 65 km olduğu ve bu fayın kırılması durumunda oluşacak depremin büyüklüğünün en az 7,2 olacağını, diğer fay hattı olan Adalar fayının uzunluğunun ise yaklaşık 45 km olduğunu ve bu fay kırıldığında ise oluşacak depremin büyüklüğünün en fazla 7 olacağını açıkladı.

Ancak İstanbul’u bekleyen bir tehlike daha var. O da en son 1766 yılında yaşanan iki fayın birlikte kırılması ihtimali. İki fayın birlikte kırılması durumunda oluşacak depremin büyüklüğü 7,6’yı bulabilir.

Deprem için neler yapılmalı?

Prof. Dr. Naci Görür, yaptığı açıklamada deprem önlemlerinden de bahsetti.

Vatandaşlara deprem anında yapılacaklar yerine binaların sağlamlaştırılmasıyla ilgili önerilerde bulunmak istediğini belirtti. Kentsel dönüşümün az da olsa faydalı olduğunu ileten Görür, insanların depreme dayanıklı binalar ile ilgili siyasi yönetimlere taleplerini iletmesi gerektiği ve bu işin yönetimlerle çözüleceğini vurguladı.

Depremde yaşanacak can kayıplarının çok yüksek olacağını ve bu konunun ekonomiden ya da ülkedeki diğer sorunlardan daha büyük olduğunu vurguladı.

Gazeteci Kenan Taş’ın Prof. Dr. Naci Görür ile yaptığı söyleşinin tamamına aşağıdaki videoyu izleyerek ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: