Sağlık

Çin Aşısı Sinovac Hakkında Neler Biliyoruz?

Çinli şirket Sinovac tarafından geliştirilen CoronaVac isimli aşının henüz üçüncü faz denemeleri devam ediyor. Deneyler sonuçlanmadan Türkiye 50 milyon doz aşı için anlaşma imzaladı bile. Peki CoronaVac nasıl bir aşı, bu aşıyla ilgili neler biliniyor?

Dünyanın her yerinden coronavirüs aşısıyla ilgili her gün bazı gelişmeler oluyor. Almanya, İngiltere ve ABD ile birlikte Çin’den gelen aşı haberi de merakla takip ediliyor. Türkiye, coronavirüs aşısı için ilk siparişini Sinovac şirketinden verdi. Diğer aşılar için de görüşmelerin devam ettiği söyleniyor.

Peki Çin aşısı diye lanse edilen CoronaVac nasıl bir aşı? Coronavirüs salgınının önüne geçmek için umutlarımızdan biri olan bu aşı hakkında neler biliyor?

Üretim tekniği

Diğer ülkelerdeki geliştirilen aşılardan farklı olarak CoronaVac, bilinen eski bir yöntem olan inaktif virüs tekniğiyle üretiliyor. Yani vücuda, enfekte etme özelliğini kaybetmiş bir virüs enjekte ediliyor ve vücudumuzun bu virüse karşı antikor üreterek bağışıklık kazanması isteniyor.

Daha çok gündeme gelen ABD ve Almanya merkezli aşılarda ise mRNA tekniği kullanılarak virüsün genetik yapısıyla oynanıyor. Aşı konusunda yeni bir teknik olan bu yöntemle üretilen aşılar daha kolay ve daha hızlı üretilebilirken CoronaVac üretimi o kadar hızlı yapılamıyor.

Sinovac şirketinin CEO’u bu konuda yaptığı açıklamada Mart ayına kadar birkaç yüz milyon doz aşıyı üretmiş olmayı amaçladıklarını söylüyor.

Henüz onaylanmamış olsa da aşı yaptırılabiliyor mu?

Normal bir uygulamada aşıların üçüncü faz deneylerinin de tamamlanmasından sonra aşının onaylanma aşamasına geçilmesi gerekiyor ve onay alındıktan sonra aşı piyasaya sürülüyor.

Ancak dünyada her gün binlerce insanın ölümüne neden olan pandemi nedeniyle ülkeler bu onay aşamasına gelinmesini beklemeyecek. Üçüncü faz deneylerinde belli bir aşamaya gelen firmaların aşılarını artık kullanılabilir olarak görüyor ve aşı siparişlerini veriyorlar.

CoronaVac aşısı da diğer aşılar gibi henüz bu aşamada. Üçüncü faz testleri henüz sonuçlanmadı. Ancak belli bir güvenilirlik seviyesinde olduğu için resmi olarak bu aşı yapılabiliyor. Hatta Çin’de aşılama başladı bile ve her gün yüzlerce insana aşı yapıldığı iletiliyor.

Bazı uzmanlar henüz onaylanmamış aşıların yaptırılmaya başlanmasını “Çılgınlık” olarak görse de, uzun vadede yan etkilerinin ortaya çıkabileceğini söylese de yönetimler ve insanlar pek umursamıyor gibi. Çünkü hem ülkeler hem de insanlar aşı için sıraya girmiş durumda.

Testler hangi aşamaya geldi?

Sinovac, üçüncü faz deneylerini Türkiye, Brezilya ve Endonezya’da sürdürmeye devam ediyor.

Şirketin Ceo’su, bu ülkeleri seçme nedeni olarak, ülkedeki araştırma ve geliştirme kapasitelerinin kısıtlı olmasını göstermişti. Bu nedenle bu üç ülkede denekler kullanılarak testleri tamamlamaya çalışıyor.

Türkiye’de 13 bin kişinin üzerinde deney yapılduğu ve denek olarak öncelikle sağlık çalışanlarının kullanıldığı belirtiliyor.

Kasım ayından itibaren sağlık çalışanlarından başka denekler de kullanılmaya başlandığı ifade ediliyor.

Deneyler nasıl yapılıyor?

Aşı deneylerine katılan denekler öncelikle iki gruba ayrılıyorlar.

Birinci gruba aşı yapılırken diğer gruba ise plasebo denilen boş aşı yapılıyor.

Sinovac tarafından yapılan açıklamaya göre Kasım ayında yapılan deney sonuçlarına göre aşı hızlı bir şekilde bağışıklık kazandırıyor.

Ancak bu açıklamaya bilim dergisi Lancet tepki gösteriyor. Çünkü bu açıklanan sonuçların birinci ve ikinci faz deneylerinin sonuçları olduğunu, üçüncü faz deneyleri ile ilgili şirketin henüz bir veri paylaşmadığını söylüyor.

Şirketin buna karşı yaptığı diğer açıklamada ise, acil kullanım durumu olduğundan onay için birinci ve ikinci faz test sonuçlarının yeterli olduğunu savunuyor.

Eylül ayında yayımlanan makalede bu aşının birinci ve ikinci faz deneylerinde, katılanların %90’dan fazlasında antikor üretimi olduğu bilgisi yer alıyor.

Brezilya’da bir denek öldü

Brezilya’da yapılan aşı deneylerinde, deneklerden biri Kasım ayında ölmüştü. Bu haber basında da geniş yer buldu ve firma deney çalışmalarını durdurdu.

Daha sonra yapılan araştırmada yaşanan ölümün aşıyla bir bağlantısının olmadığı anlaşıldı ve çalışmalar kaldığı yerden devam etti.

Aşıların depolama şartları nasıl?

CoronaVac, eski yöntemlerle üretildiği için etki oranı mRNA tekniğiyle üretilen diğer aşılardan daha düşük gözüküyor. Bu durum bir dezavantaj gibi görünse de depolama ve nakliye olanakları bakımından diğerlerine göre daha avantaklı durumda.

mRNA takniğiyle üretilen BioNTech/Pfizer ve Moderna aşılarının saklanabilmesi için -70 ve -20 gibi derecelerden bahsedilirken Sinovac tarafından üretilen aşı 2-8 derecede saklanabiliyor. Yani bir buzdolabı sıcaklığı yeterli oluyor.

Bu nedenle soğuk zincir alt yapısı olmayan ülkeler için daha kullanışlı durumda. Böylece daha yoksul ülkeler diğer aşıların maliyetlerine katlanmak zorunda kalmayacak ve CoronaVac onlar için bir avantaj olacak gibi görünüyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: