Güncel Yaşam

Ankara Anlaşması Başvurularında Rekor Kırılıyor

İngiltere'de kendi işini kurarak uzun süreli oturum izni alınmasına imkan sağlayan Ankara Anlaşması, 31 Aralık 2020 akşamı, İngiletere'nin Avrupa Birliği'nden resmi olarak çıkmasıyla birlikte sona erecek.

İngiltere, daha doğru tabirle Birleşik Krallık’ın tamamı 1 Ocak 2020 tarihinde Avrupa Birliği’nden ayrılmıştı. Geçiş süreci olarak belirlenen bir yıllık sürenin sonuna gelinmiş durumda. Geçiş sürecinde tüm AB yasaları aynen geçerli olarak sayılacak ve 31 Aralık 2020 tarihinde ayrılış tamamlanacak.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılışının Türkiye’yi ilgilendiren kısmı ise Ankara Anlaşması. Türkiye, 1963 yılında Avrupa Ekonomik Topluluğu ile bir anlaşma imzalamış ve Türkiye’deki iş insanlarının Ankara Anlaşması ile İngiltere’de şirket kurarak oturma izni almasına olanak sağlanmıştı. Ankara Anlaşması da Avrupa Birliği kapsamında yapılan bir anlaşma olduğu için 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren bu anlaşma geçersiz olacak.

İngiltere’de Avrupa Birliği sonrası yapılan yeni düzenlemelerde Ankara Anlaşması şartlarını sağlayan yeni bir düzenleme yapılmadığı için anlaşma sona ermeden önce yapılan başvurularda aşırı bir artış yaşanıyor.

Ankara Anlaşması başvuruları ne kadar artmış olabilir?

Ankara Anlaşması’na hem İngiltere dışından hem de İngiltere’den başvuru yapılabiliyor. İngiltere İçişleri Bakanlığı Home Office, İngiltere dışından yapılan başvuruların 2013 ile 2017 yılları arasında her yıl bir öncekinden 1,5-2 kat oranında artış olduğunu belirtmiştir. 2019 yılına gelindiğinde ise bu oran yaklaşık olarak 3 katına kadar çıkmış durumda.

Yani yıllık başvuru sayısı 1.200’lerden 4.000’lere çıkmış durumdaydı. 2020 yılına gelindiğinde ise durum daha da çığrından çıkmış görünüyor. Çünkü 2020 yılının sadece 9 aylık döneminde yapılan başvuru sayısı 10.000’leri geçmiş durumda. Pandemi nedeniyle ikinci çeyrekte pek fazla başvuru yapılmamış olmasına rağmen artış oranı ciddi boyutlarda.

İngiltere içinden ve dışından yapılan toplam başvuru sayısı ise 20.000’lere yaklaşmış durumda.

Ankara Anlaşması başvurularını yapan avukatlık şirketleri, haftada toplam en az bin başvurunun iletildiğini belirtiyor. Yani bu şekilde başvurular devam ederse sadece son 3 ayda yapılan başvuru sayısı 12.000’in üzerine çıkacak gibi görünüyor.

Ankara Anlaşması başvurularında ret cevaplarında artış yaşanıyor

İngiltere, yaşanan başvuru yoğunluğuna karşın eleman sayısında bir artışa gitmedi. Bunun yerine farklı ülkelerdeki temsilciliklerine başvuru değerlendirme görevini dağıtmayı tercih etti. Bu temsilcilikler de Ankara Anlaşması konusunda oldukça tecrübesiz oldukları için haksız ret cevapları verebiliyorlar.

İngiltere İçişleri Bakanlığı verilerine göre, sadece Haziran – Eylül döneminde 1.500’e yakın kişinin başvurusunun reddedildiği belirtiliyor. Bu sayı, son 10 yıldaki toplam ret sayısının yüzde 33’ünden fazlası oranında.

Ret cevabı alındığında avukatlar aracılığıyla buna itiraz edilebiliyor. Bu yıla kadarki itirazların kabul edilme oranı yüzde 3 civarındaydı. Ancak son dönemde yaşanan yoğunluktan dolayı haksız yere reddedilen başvuruların itirazları yeniden değerlendirildiğinde bu oranda bir artış yaşanacaktır.

31 Aralık sonrasında itiraz yapılabilecek mi?

Ankara Anlaşması başvurularının değerlendirme süresi uzadığı için 31 Aralık tarihine kadar başvuruların bir kısmının değerlendirmesi 1 Ocak 2021 sonrasına kalacak gibi görünüyor.

Bu tarihten sonra ret cevabı verilmiş bir kişi aynı haklara sahip olarak itiraz hakkını kullanabilecek mi? Bu konuda henüz net bir bilgi bulunmuyor.

Avukatlar itiraz yolunun açık olacağı konusunda hem fikir olsalar da, İngiliz hükümetinin bunun tersi yönünde bir karar alması da söz konusu olabilir. Yani şimdilik bu konu belirsizliğini korumaya devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: