Güncel Yaşam

Facebook, WhatsApp ve Instagram’ı Kaybedecek mi?

Sosyal medya devi Facebook, WhatsApp ve Instagram'ı satacak mı? ABD Federal Ticaret Komisyonu, Facebook'a neden dava açtı?

Amerika Birleşik Devleti Federal Ticaret Komisyonu’nda şaşırtıcı bir dava açıldı. Sosyal medya devi Facebook’un, rekabete aykırı davranışlarda bulunduğu ve sosyal medya alanında bir tekel oluşturduğu iddia ediliyor. Geçtiğimiz yıllarda Facebook tarafından satın alınan WhatsApp ve Instagram’ın da bu tekelin bir parçası olduğu savunulunuyor.

Bu dava sonucunda istenen ise, Facebook’un bu iki şirketi satması ve ikisinin de bağımsız birer şirket haline gelmesi.

Facebook zor günler geçirmeye devam ediyor

Sosyal medyanın dev şirketi Facebook, bütün sektörü domine eden uygulamalar yapmaya devam ediyor. Ancak şirketin bu politikası ABD Ticaret Komisyonu tarafından pek hoş karşılanmıyor.

Facebook tarafından henüz bir resmi açıklama yapılmasa da, Instagram ve WhatsApp gibi küçük sayılabilecek şirketleri satın aldıktan sonra büyütmesi nedeniyle sosyal medya pazarındaki rekabeti olumsuz etkilediği düşünülüyor. Üç şirketle sektördeki rakiplerinin büyümesini engellemekle ve onları ezmekle suçlanıyor.

Bildiğiniz gibi Facebook, başka sosyal medya şirketlerinin sevilen özelliklerini geliştirerek kendi sosyal medya uygulamalarına kopyalamakta ve bu özellikleri milyonlarca kullanıcısı ile popüler yapmakta çok iyi bir yol izliyor. Ancak bu izledikleri yol diğer sosyal medya şirketlerinin büyümesinin önünde ciddi bir engel teşkil ediyor. Çünkü kendi buldukları özelliklerin sektör devi tarafından kopyalanması şirketlerin geride kalmasına ve yeni kullanıcılara ulaşamamasına neden oluyor. SnapChat’in özelliğini Story olarak kendisine eklemesinden sonra en bilinen kopyalama TikTok uygulaması için gerçeklemişti.

TikTok’un kısa video özelliğini yine Instagram’da Reels olarak uygulamaya almış ve kullanıcılar tarafından çok sevilerek popüler olmuştu.

İşte bu ve bunun gibi olaylar nedeniyle şirket aleyhine dava açıldı ve bu davanın ABD’de büyük destek görmesi bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: