Yaşam

Bir iPhone Kaç Yıl Kullanılır?

Akıllı telefon sektöründe rekabet her yıl daha da artıyor. Fiyat anlamında diğer markalarla rekabete girmeyen Apple hangi özelliklerine güveniyor? Bir iPhone aldığımızda kaç yıl kullanabiliriz? Bugüne kadar iPhone modelleri hangi yıl çıktı ve ne kadar güncelleme aldı?

Akıllı telefon piyasası güçlü rakiplerle kızışmış durumda. Daha önce Apple ve Samsung üzerinden dönen akıllı telefon rekabeti, Huawei ve Xiaomi gibi markaların güçlü hamleleriyle büyümeye devam ediyor.

Fiyatıyla her zaman diğer markaların üzerinde olan ve fiyat anlamında hiçbir zaman rekabete girmeyen marka Apple, başka özellikleriyle öne çıkmaya çalışıyor.

Fiyat anlamında diğerlerinin üzerinde olması, tüketicilerin aklına hemen şu soruyu getiriyor.

Peki, iPhone aldığımda kaç yıl kullanabilirim?

Araştırma sonuçlarına göre iPhone kaç yıl kullanılır?

Bu konuda sektör araştırmaları kullanıcılara ışık tutuyor.

2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre Apple ürünlerinin ortalama ömrü belirlendi. Buna göre Apple ürünlerinin ortalama ömrü 4 yıl 3 ay.

Apple ilk iPhone modelini 2007 yılında piyasaya sürmüştü. O günden beri her yıl yeni bir versiyon çıkardı.

Söylenenlere göre geride kalan 11 yılda Apple toplam 2 milyardan fazla iPhone sattı. Ve bu cihazların yaklaşık 750 milyon tanesi şu anda kullanılmıyor. 11 yılda yaklaşık 1 milyar 250 milyon telefonun halen kullanımda olması da iPhone telefonların kullanım ömürleri konusunda bir fikir veriyor.

Tabii ki burada verilen bilgiler 2018 yılındaki verilere dayanıyor ve hepsi yaklaşık bilgiler.

Yazılım güncellemesi sıklığı

iPhone kaç yıl kullanılır sorusuyla ilgili bir başka bakış açısı da yazılım güncelleme desteği konusu olabilir. Çünkü telefonların kullanımlarında yazılım güncellemesi hayati öneme sahip. Yeni yazılımların desteklendiği modellere bakarak bir akıllı telefonun kullanım ömrünü tespit edebilirsiniz.

Diğer markalarla fiyat rekabetine girmeyen Apple, farkını burada gösteriyor gibi. Çünkü artık iPhone modelleri uzun süre yeni sürüm güncelleme desteği alabiliyor. Tabii bu durum telefonların kullanım ömrünü de artırıyor. Çünkü yeni sürüm güncellemesi yapabildikçe uygulamaların güncel versiyonlarını kullanabiliyorsunuz ve güvenlik güncellemesi de aldığınız için telefonunuz değerini korumaya devam ediyor.

Peki iPhone modelleri ne zaman piyasaya çıktı ve ne kadar güncelleme aldı?

Bunu her model için maddeler halinde belirtmek gerekirse;

 • iPhone 2G – 2007 yılında piyasaya sürüldü ve toplamda 2 kez güncelleme alabildi.
 • iPhone 3G – 2008 yılında çıktı ve yine 2 kez güncelleme aldı.
 • iPhone 3Gs – 2009 yılında geldi ve toplamda 3 kez güncelleme aldı. Özellikleri ile akıllı telefon standartlarını değiştiren telefon oldu.
 • iPhone 4 – 2010 yılında piyasadaki yerini aldı ve 3 kez güncelleme aldı.
 • iPhone 4s – 2011 yılında çıktı. Toplamda 4 kez güncelleme aldı ve güncelleme süresini uzatmaya başlayan model oldu.
 • iPhone 5 – 2012 yılında geldi ve bu model de toplamda 4 kez güncelleme aldı.
 • iPhone 5c – 2013 yılında piyasadaydı. Toplamda 3 kez güncelleme alarak hayal kırıklığına neden oldu.
 • iPhone 5s – 2013 yılında piyasaya çıktı. Toplamda 5 kez güncelleme alarak bu konuda devrim yarattı. Kullanıcıların en sevdiği modellerden biriydi.
 • iPhone 6 ve 6 Plus – 2014 yılında ilk kez iki model birden piyasaya sürüldü. İki model de toplamda 4 kez güncelleme aldı ve sonrasında durduruldu.
 • iPhone 6s ve 6s Plus – 2015 yılında çıktı. Toplamda 5 kez güncelleme aldı ve bu konuda 5S’in rakibi oldu. Kullanıcılarının popüler modellerinden biri de 6S’lerdir. En son sürüm olan iOS 14 güncellemesini aldı. Ancak Apple iOS 15 güncellemesini almayacağını belirtti.
 • iPhone SE 1.nesil – 2016 yılında piyasaya sürüldü. iPhone 6S’ten bir yıl sonra piyasaya çıkmasına rağmen onunla aynı işlemciye sahipti. iPhone SE de toplamda 5 kez güncelleme aldı. iOS 15 güncellemesini alması beklenmiyor.
 • iPhone 7 ve 7 Plus – 2016 yılında piyasaya çıkan ikinci iPhone modeli oldu. Şu ana kadar 4 kez güncelleme aldı. Ancak güncelleme almaya devam edecektir. En azından iOS 15 güncellemesi olacaktır.
 • iPhone 8 ve iPhone 8 Plus – 2017 yılında piyasaya girdi. Şu ana kadar 3 kez güncelleme aldı. Bundan sonraki modeller daha güncelleme almaya devam edecektir. Son dönemdeki model ve güncelleme performansına bakılırsa iOS 16 güncellemesine kadar gidecektir. Yazılım isminde ya da modellerinde bir değişiklik olmazsa.
 • iPhone X – 2017 yılında piyasadaydı. Şu anda 3 kez güncelleme aldı. Daha uzun süre güncellemeleri alacaktır.
 • iPhone XR – 2018 yılında çıktı. Toplam 2 kez güncelleme aldı. Daha sonraki güncellemelere de dahil olacaktır.
 • iPhone 11 – 2019 yılında piyasada yerini aldı. Daha yeni bir model olduğu için 1 kez güncelleme alabildi. iPhone11 de uzun yıllar güncelleme alacak modellerden biri olacak.
 • iPhone SE 2.nesil – 2020 yılında çıktı ve bu model de daha 1 kez güncelleme aldı.

2007 yılında çıkan ilk iPhone 2G modelinden itibaren gelişime baktığımızda güncelleme alma durumu zaman geçtikçe arttığını söyleyebiliriz. Yeni çıkan modeller için bu sıklık ne kadar şu anda tahmin etmek zor.

Son duruma bakıldığında ise, iPhone modelleri en az 4 yıl güncelleme alıyor. Bu da iPhone kullanım ömrünün en az 4 yıl olacağını gösteren bir bilgidir.

iPhone telefonlar sağlam mı?

Akıllı telefonların işlemci yazılımları hayati bir öneme sahiptir. Ancak akıllı telefon kullanım ömründe yazılım kadar etkili bir diğer nokta ise sağlamlığıdır.

Yazılım ne kadar uzun süre güncellenirse güncellensin, eğer telefon kalitesiz malzemeden yapılmışsa kullanım ömrü uzun olmayabiliyor.

Kalitesiz malzeme sorunu piyasaya sonradan giren Çinli markalarda daha çok gözlenlendiği belirtiliyor. Kasalarda esneme, yıpranma gibi durumlar nedeniyle kullanıcılar daha kısa sürelerde telefon değişikliği yapmak zorunda kalabiliyorlar.

iPhone bu konuda diğer markalara kıyasla daha başarılı bir performans sergiliyor. Eskiden Sony Ericsonn’un sağlamlık efsanesi gibi bir hikayeye sahip olan 5S modelinden itibaren iPhone kaliteli malzeme kullanımıyla uzun ömürlü telefon üretmeye devam ediyor. Her yeni modelinin tanıtımında da mutlaka kullanılan malzeme konusunda bilgi vermesi bunu bir kalite standartı haline getirdiğini gösteriyor.

Planlı Eskitme Durumu Var mı?

Teknoloji ürünlerinin tamamında her zaman bahsedilen bir durum vardır. Planlı eskitme durumu.

Yani markalar ürünlerini tasarlarken belli bir süre kullanılması için tasarlıyorlar. O sürenin sonuna geldiğinde ürünler kullanılamaz duruma geliyor. Hem de bu süre öyle eskisi gibi uzun süreler de değil. 3-5 yıl gibi süreler.

Apple da tüm diğer markalar gibi bu tarz iddiaları yalanlıyor tabii ki. Planlı eskitme durumunun olmadığını söylüyorlar. Resmi açıklamaları bu şekilde.

Sonuç olarak iPhone kaç yıl kullanılır?

Bütün bu anlatılanlar değerlendirildiğinde bir iPhone en az 4 yıl rahatlıkla kullanılabilir. Tabii bu durum telefonunuzu nasıl kullandığınıza ve telefonla neler yaptığınıza göre değişkenlik gösterecektir.

Eğer telefonun performansı sizin işiniz için önemliyse ya da telefonu özensiz kullanıyorsanız bu süreyi daha kısa kabul etmelisiniz. Telefonunuzu temiz kullanıyorsanız ve performansından çok büyük beklentileriniz yoksa bu süre biraz daha uzayabilir.

Temel özelliklerine göre değerlendirildiğinde ortalama bir süre söylenebilir ancak bu durum tamamen kullanıcıya bağlıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: