Güncel Sağlık

PCR Testi Nedir? Nasıl Yapılır? PCR Testi Güvenilir mi?

Son günlerde coronavirüs salgınıyla mücadelede hayatımıza giren PCR testi, virüsün tespiti konusunda en güvenilir yöntem. Ancak insanların kendi aralarındaki konuşmalarda PCR testinin güvenilir olup olmadığı çok sorgulanır oldu. Peki, PCR testi nedir? PCR testi nasıl yapılır? En önemlisi de PCR testi güvenilir midir?

Polimeraz zincir reaksiyon, kısa ve bilinen adıyla PCR, tıbbi ve biyolojik araştırmalarda kullanılan, DNA içerisindeki iki segmetin arsında kalan bölgeyi çoğaltmak için kullanılan bir yöntem.

PCR testi son günlerde Covid-19 testiyle gündeme geldi ve herkes tarafından bilinir oldu. Ama aslında PCR testi, vücuttaki virüs, mikrop ve bakterilerin tespit edilmesinde, genetik rahatsızlıklarda ve hatta babalık testlerinde de sıklıkla kullanılan bir yöntem. Bu test sayesinde birçok hastalık erken teşhis ile tespit edilebiliyor.

PCR testi vücutta bulunan bakteri veya virüsün direkt olarak kimliğini gösterdiği için, bir tanı testi olarak görülmektedir. Bu test sayesinde vücudumuzdaki virüsün varlığını, vücudumuzun bu virüse verdiği tepkiyi ve ürettiği antikor olup olmadığını görebiliriz.

PCR Testi Nasıl Yapılır?

PCR testleri, ucu pamuklu ince bir çubuk ile burundan ve boğazdan sürüntü örneği alınarak yapılmaktadır.

Eğer test Koronavirüs tespiti için kullanılacaksa, hastalığın ilk döneminde burun ve ağızdan örnek alınabilirken ilerleyen evrelerinde hava yolu ile örnek alınması faydalı olacaktır. Çünkü virüs, hastalığın ileri aşamalarında ağız ve burundan inmiş olabilir. Bu bölgelerden alınan örnekler hatalı sonuç verebilmektedir.

Test için alınan sürüntü örnekleri, virüs için özel hazırlanmış kaba konur ve test için kartuşlara aktarılır.

Bu noktadan sonrası otomatik olarak gerçekleştirilmektedir.

PCR Test Sonuçları Ne Zaman Alınır?

PCR testleri 3 aşamadan geçerek sonuçlandırılmaktadır. Bu aşamaların belirli bir sayıda ve döngüde yapılması gerekmektedir.

Aşamaların sonunda iki tür sonuç alınmaktadır.

1. Gerçek zamanlı PCR (Real Time PCR)

Gerçek zamanlı PCR testi sonucu yaklaşık 1 ile 3 saat arasında sonuç vermektedir.

2. Hızlı sonuç veren PCR

Hızlı sonuç veren PCR testi sonuçları yaklaşık 15 dakika ile 1,5 saat arasında sonuç verir.

Test sonuçları yaşadığımız pandeminin yarattığı yoğunluk nedeniyle hastaneler tarafından daha geç sonuçlanabilmektedir. Bu konuda doktorunuzun verdiği süre önemlidir.

PCR Testi Güvenilir mi?

Son günlerde PCR testi sonuçlarının hatalı sonuç verdiğine dair halk arasında yaygın bir söylem söz konusu. Ancak Dünya Sağlık Örgütü’ne göre PCR testi, Covid-19 tespiti konusunda en güvenilir yöntem.

Araştırma merkezlerinden verilen sonuçlarda da bu testin daha güvenilir olduğu doğrulanıyor. Çünkü test, duyarlılığı artırmak için pozitif kontrollerin yanı sıra negatif kontrolleri de gerçekleştiriyor ve bunları birden fazla kez tekararlıyor.

Uzmanlar, PCR testlerinde mutlaka hata payının olduğunu da özellikle belirtiyor. Yüzde 100 güvenilir sonuç vermiyor ancak şu anda hastalık tanısı konusunda en güvenilir yöntem.

Yapılan araştırmalar, birden fazla bölgeden alınan test örneğinin duyarlılığı artırdığı ve hatalı sonuç verme ihtimalini azalttığını göstermektedir. Bu nedenle hem burundan hem de ağızdan sürüntü almak test sonucunun etkisini artırmaktadır.

Ayrıca PCR testi duyarlılığı %66 ile %80 arasında olduğu belirtiliyor. Yani en düşük ihtimali göz önüne aldığımızda her 3 kişiden 1’inin hatalı sonuç vermesi olası gözüküyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: