Güncel Yaşam

Yeni Yıl Kararlarını Nasıl Alırız ve Uygularız?

“Yeni yıla nasıl girersen, tüm yıl öyle geçer.” Yani bir klişe olarak görülen yeni yıl kararları, zihnimizin derinlerine inildiğinde çok doğru bir alışkanlık olarak görünüyor. Bu kararları almak için en doğru zaman da Aralık ayı. Peki yeni yılda aldığımız kararları nasıl uygulayacağız?

Pandemiyle, depremlerle ve ekonomik sıkıntılarla geçirdiğimiz bir yılı geride bırakmak üzereyiz. 2020 yılına girerken beklentilerimiz çok fazlaydı ancak yaşadığımız hayat pek de planladığımız gibi değildi.

Şimdi yepyeni bir yıla yaklaşıyoruz. Bu yıl da diğerlerinde olduğu gibi yapmak istediğimiz şeyler var. Pek çoğumuz yeni yılla birlikte yeni alışkanlıklar kazanmayı, kötü alışkanlıklarından kurtulmayı ve ulaşmak istediği hedeflerini düşünüyor.

Yeni yıl, yeni başlangıçlar için en güzel zaman.

Neden?

Yeni bir hayata başlamak için neden yeni yılı bekliyoruz?

“Yeni yıla nasıl girersen, tüm yıl öyle geçer.”

Bu sözün insanlık tarihi kadar eski olduğunu biliyor muydunuz?

Araştırmalara göre bundan 4.000 yıl kadar önce Babilliler’in bu söze inandıkları ve aldıkları yeni kararları yeni yılla birlikte uygulamaya başladıklarını gösteriyor.

Muhtemelen o günlerden beri hiçbir zaman önemini kaybetmemiş bir olgudan bahsediyoruz. 

Aslında bu kararların psikolojide de yeri var. Yeni bir takvim yılına başlamak zihnimizde yeni bir başlangıç için hazırlıklar yapmasına neden oluyor. Geçmiş yılın değerlendirmesini yapıp yeni başlayacağımız yılda neleri daha farklı yapabileceğimizi düşünmeye başlıyoruz. 

Yeni yıl, zihinsel ve ruhsal olarak da yenilenmeyi temsil ediyor. 

Yani bir klişe olarak görülen yeni yıl kararları, zihnimizin derinlerine inildiğinde çok doğru bir alışkanlık olarak görünüyor. Bu kararları almak için en doğru zaman da Aralık ayı. Çünkü Aralık ayı geçirdiğimiz yılın hesaplaşmalarını yaptığımız ve kendimize daha iyi bir hayat için rota çizmeye başladığımız ay. 

Peki, aldığımız yeni yıl kararlarını uygulayabiliyor muyuz?

Bu sorunun cevabı pek çok insan için hayır.

Yapılan araştırmalara göre, bunun sebebi motivasyonumuzun düşmesi.

Yeni yılın gelmesiyle hayatlarımızda yeni bir başlangıç yapmanın motivasyonu ve heyecanı doluyor. Bu heyecanla birlikte yaşamak istediğimiz hayata ulaşmak için yeni kararlar alıp kendimizin yeni bir versiyonunu yaratmak istiyoruz. 

Bu konuda gerekli çabayı da yeni yılla birlikte göstermeye başlıyoruz. Aldığımız kararları uygulama konusunda Ocak ayı hepimizin en başarılı zaman dilimi. Yeni yılın ilk ayında kararlarımıza oldukça sadık ilerliyoruz.

Ancak Şubat ayından itibaren motivasyonumuz ve heyecanımız giderek azalmaya başlıyor. Yaşadığımız başarısızlıklar ya da hedefimize ulaşma yolumuzun uzunluğu bizi giderek uzaklaştırıyor. Hemen hepimiz aldığımız kararları uygulama konusunda kararlı olsak da hedeflerimize ulaşmak için gerekli olan irade ve inancımızı kaybedebiliyoruz.

Bunun birden fazla nedeni olabilir. Ancak en çok rastlanan sebebi koyduğumuz hedefler.

Çünkü birçoğumuz mükemmel hedefler koyuyoruz kendimize. Ulaşılabilir ve gerçekçi olup olmadıklarına bakmıyoruz genelde bunların. Bu yüzden en fazla bir ay sonra gerçeklerin farkına varıp heyecanımızı kaybetmeye başlıyoruz.

Hayatınızı nasıl değiştireceğinizi düşünüp bu konuda planlama yaparsanız hedefinize ulaşma şansınız da yüksek oluyor. Bu nedenle, hedeflerinizi belirlerken kendinize bir de yol haritası çıkarmanız oldukça faydalı olacaktır.

Yeni yılda yeni bir hayat için 5 adım

Yeni yıl gelirken yeni bir hayata başlamak için de kararlar almaya başladınız. 

Bu hayatı gerçekleştirebilmek için ihtiyacınız olan şey, şu anda sahip olduğunuz ilhamı ve motivasyonunuzu yıl boyunca korumak.

Aldığınız değişim kararlarına ulaşmak için önünüzde bazı aşamalar olabilir. Yeni bir yetenek öğrenmek, yeni bir alışkanlık kazanmak gibi. Bunun için hedefinize ulaşan adımları iyi planlamaya ihtiyacınız var. Bunu gerçekleştirmenin ilk yolu aldığınız kararların mantığınızla alınmış olmasıdır. Duygusal olarak aldığınız kararlar genellikle gerçekçi olmaz. Bu da kararları uygulama konusunda başarısızlığa neden olur.

Hedeflerinize ulaşmak için yapacağınız planda göz önünde bulundurmanız gereken 5 adım:

1. Gerçekçi ve net hedefleriniz olsun

Hedeflerinizi zihninizde iyi tanımlamazsanız gerçekçi görünmeyecektir. Zihniniz için gerçekçi olmayan şeyler de hayal ürün olarak kalır ve bunun için adım atmak için duyduğunuz heyecanı çabuk kaybedersiniz. 

Hedefiniz ne olursa olsun, zihninizde net olarak canlanmasını sağlayacak kadar iyi tanımlayın. Sınırlarını net olarak çizin. Sınırları belli olmayan hedefler koymayın.

2. Azimli ve kararlı olun

Yeni bir şeylere başlamak bizi motive eden bir şeydir. Bu nedenle aldığımız kararları uygulamaya başladığımızda genellikle heyecanlı oluruz. Büyük bir şevkle çalışmalar yapar, yol aldıkça mutlu oluruz. Ama gittiğimiz yol her zaman düz olmayacaktır. Mutlaka önümüze bazı zorluklar ve engeller çıkacak, bazen de başarısızlıklar yaşanacaktır. İşte böyle anlarda bizi yolumuzdan çıkarmayan, hedefimize doğru yol almamızı sağlayan en önemli şey kararlılık ve azmimizdir. 

Peki kararlılığımızı nasıl kazanırız? Nasıl azimli olabiliriz?

Bu soruların cevabı kişiye göre değişecektir. Ancak azimle yolunuza devam edebilmeniz için koyduğunuz hedeflerin hayatınıza neler katacağını mutlaka maddeler halinde yazmalısınız. Ne zaman kararlılığınızı kaybederseniz, pes edecek gibi olursanız bu maddeleri okuyun. Ve her bir maddenin gerçekleştiğinde oluşacak kendinizi zihninizde hayal edin. 

Bu sizin tekrar kendinize gelmenizi ve çıktığınız yolda pes etmeden ilerlemenizi sağlayacak bir motivasyon kaynağı olacaktır.

3. Harekete geçin

Hedeflere ulaşmak sadece karar vermekle bitmez. Adım atmalı ve harekete geçmelisiniz. Ve bu harekete geçme zamanı hiçbir zaman yarın ya da bir başka gün olarak belirlenemez. Aldığınız kararları uygulamak için harekete geçeceğiniz zaman tam olarak ŞİMDİdir. Hemen 

Harekete geçmelisiniz.

Aksiyon almak için doğru zamanı beklerseniz o zaman hiç gelmeyecektir. Ve bir süre sonra erteleme hastalığına yakalanmış olarak bulursunuz kendinizi. 

4. Konfor alanınızdan çıkın

Hepimiz doğamız gereği kendimizi güvende hissettiğimiz alanın dışına çıkmama eğilimindeyizdir. Tanıdığımız ve alışkın olduğumuz ortamlarda kendimizi rahat hissederiz. Bu alanın dışına çıkmaktan ölesiye korkarız.

Ancak kendinizi ya da hayatınızı değiştirmek istiyorsanız, kendinize çizdiğiniz sınırların dışına çıkmalısınız. Cesur olmalısınız.

Hayatınıza yenilik getirmek istiyorsanız, daha önce gitmediğiniz yollardan gitmeli, daha önce yapmadığınız şeyleri yapmalısınız.

5. İçinizdeki olumsuz sesten ve cesaretinizi kıran insanlardan uzaklaşın

Hayatınızda bir şeyleri değiştirmek istediğinizde daha önce bahsettiğimiz konfor alanını korumak için içinizde her zaman bir şüphe olacaktır. Bu ses her zaman en kötü senaryoyu kulağınıza fısıldayacaktır. Bu zihninizin vereceği doğal bir tepkidir.

İç sesinizin yanında bir de çevrenizde cesaretinizi kıran insanlar olacaktır. Bazıları sizin ilerlemenizi istemediğinden bazıları ise güvenli olmayan bir alana geçiş yapmanın korkusundan dolayı sizi geri çekmeye çalışacaktır.

Ne kadar azimli ve kararlı olursanız olun, bunlara sürekli olarak maruz kalırsanız bir süre sonra yavaş yavaş cesaretiniz kırılmaya ve içinizde duyduğunuz şüphe artmaya başlar. Pes edebilirsiniz.

Bu nedenle, en azından çevrenizden bu sesleri duymamak için aldığınız kararları en yakınlarınızla bile paylaşmamayı tercih edebilirsiniz. Çünkü iç sesiniz gibi diğer insanlar da değişimden korkarlar. Aileniz gibi sizi seven insanlar bu korku nedeniyle sizi korumak için cesaretinizi kırabilirler. İçinizdeki sesleri bastırmaya çalışırken bir de sevdiğiniz insanlarla mücadele etmek işinizi çok daha fazla zorlaştıracaktır. 

Verdiğiniz kararları mantıklı bir şekilde aldığınızı ve planlarınızın gerçekçi olduğundan emin olun. Bunu netleştirmek için yeterli zamanınız var. Bundan emin olduktan sonra yol çıkın ve yolunuza çıkan engelleri birer birer aşmak için kararlı olun. Kesinlikle geri adım atmayın.

Yeni bir yıl yaklaşırken beraberinde yeni kararları ve kendinizi yenileme istediğini de getiriyor. Yeni bir sen için ihtiyacınız olan en büyük gücün içinizde olduğunu unutmayın.

Hazırsanız çıkarın kağıt ve kalemleri. Yeni hedeflerimizi yazıyoruz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: