Yaşam

İlk Adımı Kim Atmalı? İlk Adımı Atmayı Kolaylaştıracak 5 Öneri

İlk adımı atmak hem kadın için hem de erkek için oldukça zordur. Bunun altında yatan asıl neden, reddedilme korkusudur. Peki ilk adımı atmayı nasıl kolaylaştırabiliriz? İlk adımı atmadan önce kendimizi nasıl hazırlamalıyız?

Kadın erkek ilişkilerinde herkesin aklında olan sorudur.

İlk adımı kim atmalı? Erkekler mi, yoksa kadınlar mı?

Bu sorunun cevabı hepimizin tahmin edebileceği gibi genel olarak erkekler çıkıyor.

Peki gerçekten öyle mi olmalı?

Cinsiyet ayrımcılığının bitirilmesiyle ilgili her konuda öneriler yapılırken, neden bu konu genellikle atlanır?

Erkek ya da kadın fark etmez. Birinden hoşlandığımız zaman duygularımızı açıkça ifade edemeyiz. Genellikle çekingen tavır sergileriz ve hep karşı tarafın bir adım atmasını bekleriz.

Aslında bunun altında yatan sebep cinsiyetle ilgili değildir. Sadece reddedilme korkusudur.

Her iki cins için de reddedilme korkusu aynıdır ve hemen herkes reddedilince rezil olacağını düşünür. Bu nedenle ilk adımı atma konusunda çekingen davranır.

Burada anlatacağımız konu reddedilme korkusuyla nasıl başa çıkacağımız olmayacak. Nasıl ilk adımı atabileceğimiz konusunda bazı ipuçlarına yer verilecek.

1. Gerçek duygularınızı netleştirin

Karşınızdaki kişiye karşı gerçek duygularınız nedir? Onunla ilgili ne hissediyorsunuz ve hissettiğiniz duyguyu sesli bir şekilde kendinize söyleyebiliyor musunuz?

İlk adımı atmadan önce ilk yapmanız gereken şey duygularınızı netleştirmek olmalıdır. Karşı tarafa olan hislerinizi net olarak tanımlarsanız hem ona karşı açılma konusunda kendinize güvenebilirsiniz hem de duygularınızı ona ifade ederken zorlanmazsınız. Karşı tarafa gerçek ve samimi duygularınızı paylaştığınızda ortaya çıkacak sonuç daha farklı olacaktır.

2. Cesaretinizi toplayın

Olabilecek en kötü senaryoyu düşünün. Karşı tarafa açıldınız ve onun vereceği en kötü tepki ne olabilir?

Sadece aynı duyguları paylaşmamak olacaktır. Sizi en fazla arkadaş olarak sevdiğini söylecektir ki bu sıklıkla karşınıza çıkan bir durumdur.

Peki karşı tarafın sizinle aynı duyguları paylaşmıyor olması sizi değersiz biri yapar mı? Ya da sevimsiz biri olarak gösterir mi?

Kesinlikle hayır!

Aksine cesaretiniz konusunda kendinizi tebrik etmelisiniz. Ve ayrıca hislerinizi karşı tarafa açık bir şekilde söyleyebildiğiniz için sonrasındaki konuşmalarınız daha kendine güvenli olacaktır. Bu kendiniz için olumlu bir sonuçtur.

3. Kendinize biraz zaman verin

İlk adımı atmaya karar verdiğinizde duygularınızda iniş ve çıkışlar yaşayabilirsiniz. Ona karşı daha duyarlı olabilir ve yaptığı, söylediği şeyler konusunda alınganlaşabilir ya da tamamen ona karşı hissizleşebilirsiniz.

Böyle bir durum içinde olduğunuzu fark ederseniz kendinize biraz zaman verin. Duygularınız yavaş yavaş oturacaktır. İlk adımı atmadan önce bunun gerçekleşmesini beklemelisiniz. Aksi halde konuşurken duygularınızı tam olarak anlatamayabilir ve karşı taraftan alacağınız tepkiler sonrası kendinizi kötü hissedebilirsiniz.

4.Net ve kararlı olun

İlk adımı atarken yaşadığımız duygusal dalgalanmalar nedeniyle çoğu zaman lafı dolandırırız. Hiç olmadık bir yerden konuya girer ve yavaş yavaş konuyu istediğimiz yere çekmeye çalışırız.

Bu durum genellikle olumlu sonuçlar vermez hatta yanlış anlaşılmalara bile neden olabilir.

Bu nedenle gayet net olun. Kısa ve net cümleler kurun. Ona karşı olan duygularınızı ilk adımda netleştirmiştiniz zaten. Onu olduğu gibi söyleyin.

5.Beklentiniz olmasın

İlk adımı atarken mutlaka bir beklentimiz olur. Bu beklenti, duygularımızı net olarak ifade etmemizi engellediği gibi karşısında rahat olmamızı da engeller.

Unutmayın! Bu adımı atarken aynı şekilde karşılık alacağınız için atmıyorsunuz. Sadece ona karşı olan duygularınızı açıklıyorsunuz. Duygularınızın karşılıklı olmama ihtimali olduğunu bilmelisiniz.

Bir beklentiyle harekete geçtiğinizde alacağınız olumsuz bir sonuç sizi çok fazla etkileyecektir. Zaten ilk adımı atmaktan korkma nedeniniz de bu değil miydi?

Bütün bu adımları uyguladıktan sonra ilk adımı atmaya hazırsınız.

Peki ilk sorumuza geri dönersek. Sizce ilk adımı kim atmalı?

Kadın mı? Erkek mi?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: