Güncel Sağlık

İlk Buluşmada Maske Takmalı mısınız? Uzmanlar Ne Diyor?

Koronavirüs hayatımızın birçok alanını ekledi. Sağlık problemleriyle mücadele ederken yalnızlıkla da mücadele etmek zorundayız. Peki, pandemi döneminde ilk randevumuzda maske takmalı mıyız? Maske taktığımızda artık özgürce dışarı çıkabilir miyiz? İlk buluşmada ne yapacağız?

Koronavirüs günlerinde dışarı çıkmanın, gezmenin zor olduğunu biliyoruz. İlk kez görüştüğünüz biriyle yüzünüzün yarısı kapalı olarak tanışmak da pek ideal bir ortam değil. Ancak kendimizi ve başkalarını korumak için bu önlemleri almamız şart.

Peki, ilk buluşmada maske takmalı mısınız?

Kısaca cevap vermemiz gerekirse… Evet!

Konu hakkında uzmanlar, özellikle birlikte yaşamadığınız insanlarla 1,5 metre sosyal mesafeyi koruyamadığınız durumlarda maske takmanın önemini sıklıkla vurguluyor.

İlişki uzmanları da bu konuda benzer fikirdeler. Bir randevunun ilk buluşma olmasının, bu güvenlik önlemlerini ortadan kaldıracak özel bir durum olmadığı konusunda hemfikirler.

Maske takarsam dışarı özgürce çıkabilir miyim?

Her yerde maske takmanın önemi vurgulanıp şart koşulması içinizi rahatlatan bir şey olabilir. Çünkü ilk aklımıza gelen şey, maske takarsam her zamanki gibi dışarı çıkmaya ve insanlarla buluşmaya gidebilirim.

Maalesef durum o kadar basit değil.

Uzmanlar, herhangi biriyle yüz yüze buluşmada, iki taraf maske takıyor olsa bile büyük riskler taşıdığını belirtiyor. Bir yabancıyla ilk kez buluşmak, koronavirüsün etrafta kol gezdiği bu dönemde kesinlikle iyi bir fikir değil.

Ülkemizde özellikle büyük şehirlerde vaka sayıları artmaya devam ediyor. Bu sayılar azalsa bile durum değişmeyecek. Çünkü virüs hala mevcut. Enfekte olan birçok kişi semptom göstermediğinden, biriyle buluştuğunuzda enfekte olup olmayacağınızı bilemezsiniz. Pandemi, toplumsal yaşamın birçok yönünü yok etti ve ilk buluşmalar da bunlardan biri.

Büyük ihtimalle buluşacağınız kişiyle bir mekanda buluşmayı planlayacaksınız. O zaman işler daha da zorlaşacaktır. Oturma yeri dışarıda bile olsa, yemek yemek ya da bir şeyler içmek için maskelerinizi çıkarmak zorunda kalacaksınız. Bu durum maskeyle buluşsanız bile güvenli ortamı bozacaktır ve riski artıracaktır.

Her şeye rağmen risk almaya kararlı ve yüz yüze görüşmeye istekliyseniz, sağduyulu davranmalısınız ve kurallara uymanız gerektiğini bilmelisiniz. Çünkü alacağınız risk sadece sizinle ilgili değil, yakınlarınızdaki insanlarla ve toplumla ilgili.

İlk buluşma öncesi test yaptırmak güvenliği sağlar mı?

Tanıştığınızda karşınızdaki kişinin ya da sizin enfekte olmadığınızın %100 garantisi bulunmuyor. Bunu garantilemek için buluşmadan önce PCR testi yaptırmayı isteyebilirsiniz. Hem kendiniz için hem de buluşacağınız kişi için koronavirüs testi yaptırsanız bile sonuçları almanız birkaç gün sürecektir. Bu sürede sizin ya da karşı tarafın bir şekilde enfekte olma ihtimali hala mevcut.

Yani ortaya çıkan sonuçlara göre, aşı bulunana ya da virüs yok olana kadar ilk buluşmayı güvenli hale getirmenin bir yolu bulunmuyor.

Siz ve buluşacağınız kişi risklere rağmen buluşmaya kararlıysanız önlemler konusunda aynı safta yer aldığınıza emin olmalısınız. Sosyal mesafe kurallarına ve maske kullanımını ihmal etmemeniz çok önemli.

Koronavirüs, beden sağlığımız kadar ruhsal sağlığımızı da olumsuz etkiliyor. Bu dönemde özellikle yalnızlıkla başa çıkmak oldukça zorlayıcı.

Sonuç olarak, ilk buluşmaya gitmek için ne kadar risk almak istediğinize yalnızca siz karar verebilirsiniz. Ancak virüs önlemlerine dikkat etmek toplumsal bir konu. Maske takmak, hem kendi güvenliğinizi hem de çevrenizdeki insanların güvenliğini sağlamanın önemli bir parçasıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: