Güncel Sağlık

Uzmanlar Uyardı: Kafelerde maske kullanırken bunlara dikkat edin!

Koronavirüs pandemisi nedeniyle başlayan karantina günleri kademeli olarak sona eriyor. Aylardır özlemini çektiğimiz sosyalleşme yavaş yavaş başlıyor. Kafelerde maske kullanırken bunlara dikkat edin!

Koronavirüs pandemisi nedeniyle başlayan karantina günleri kademeli olarak sona eriyor. Aylardır özlemini çektiğimiz sosyalleşme yavaş yavaş başlıyor.

Yeni normalleşme süreci ile beraber kafeler ve restoranlar da açıldı ve hizmet vermeye başladılar. Ancak uzmanlar bu konudaki rahatsızlıklarını dile getirmeye devam ediyorlar. Maskelerin çene altına indirilmemesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, bir şeyler yerken ya da içerken çıkarılan maskelerin temiz bir peçete ile saklanması gerektiğini ve çene altına indirilen maskelerin kesinlikle tekrar kullanmaması gerektiğini söylüyor.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle uygulanan karantina ülkemizde 1 Haziran itibari ile gevşetilmeye başlandı. Yeni normalleşme adı verilen bu uygulamayla birlikte şehirlerarası yolculuklar tekrar başlarken kafeler ve restoranlar da açılmaya başladı.

Hastalık tamamen bitmiş gibi davranmayın!

Ancak bu normalleşmeden dolayı uzmanlar uyarılarını artırmaya başladı. Çünkü insanların yeni normalleşme sürecine çok hızlı adapte oldukları belirtiliyor. Hastalığın tamamen bitmiş gibi davranıldığını söyleyen uzmanlar, dünyadaki son iyileşecek hastanın da iyileşmesiyle bu hastalığın bitmiş sayılacağını iletiyor.

Hastalık hala çok bulaşıcı seviyede ve bireysel önlemlerin asla gevşetilmemesi gerektiği herkesin ortak kanısı durumunda.

İnsanlarda bu rehavetin bir diğer sebebi de havaların ısınması. Sıcaklığın ve ultraviyole ışınlarının artması sebebiyle hastalıkta bir miktar azalma görülüyor. Bu durumun gerçekleşeceği pandeminin daha ilk aylarında da söylenen bir şeydi. Ancak bu hastalığı tamamen bitiren bir şey olmayacak.

Hala toplumun yüzde 5’i gibi bir oranının bu hastalıkla karşılaştığı belirtiliyor. Yani büyük bir çoğunluk daha bu hastalıkla karşılaşmadı bile.

Kafelerde maske kullanırken bunlara dikkat edin!

Uzmanlar bireysel korunma yollarında maske kullanımının önemine dikkat çekiyorlar.

Maske hem koruyucu olması hem de bu hastalığı devamlı olarak bize hatırlatıcı bir etken olması bakımından kullanımı çok önemli.

Maskeyi sadece bir şeyler yerken ya da içerken çıkarmamız gerekiyor, lavaboya giderken ya da masada sohbet ederken mutlaka tekrar takılması gerekir.

Maske hala daha ülkemizde düzgün bir şekilde kullanılmıyor. Burnun açıkta kalmaması ve maskenin çeneye indirilmemesi gerekiyor.

Maskeyi düzgün taktığımızda bile elimizi sürekli maskeye götürmememiz gerekir.

Maskeyi 4 saat dolduğunda ya da ıslandığında mutlaka değiştirmeliyiz.

Hapşırık ve öksürükten sonra mutlaka maskeyi değiştirmeliyiz.

Maskeyi çıkardıktan sonra temizliğinden emin olmadığımız bir yere koyduysak tekrar kullanmamalıyız.

Maske, kulak iplerinden tutularak çıkartılmalı ve ön yüzüne kesinlikle dokunmamalıyız.

Maskeyi çıkardığımızda temiz bir peçeteye tamamını kapatacak şekilde sarmalıyız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: