Güncel Sağlık

Eşinizde Aile Fertlerinizden Birinde Coronavirüs Pozitif Çıkarsa, Onunla Birlikte Nasıl Güvende Kalırsınız?

Coronavirüs pandemisi, tüm dünyada yayılmaya devam ediyor. Herkesin merakla beklediği aşıdan ise hala ses yok. Artık bu virüsle yaşamayı da öğrenmemiz gerekiyor. Peki eşiniz ya da aile fertlerinden bir sevdiğiniz Covid-19 olursa ne yapmalısınız?

Coronavirüs pandemisi, tüm dünyada yayılmaya devam ediyor. Herkesin merakla beklediği aşıdan ise hala ses yok. Artık bu virüsle yaşamayı da öğrenmemiz gerekiyor.

Bu yüzden sizin ya da sevdiğiniz birinin Covid-19 hastalığına yakalanması durumunda ne yapacağınızı bilmeniz önemli. Umarız evinizde kalabilir ve dış dünyayla ilişkinizi en aza indirerek virüse yakalanma şansınızı azaltabilirsiniz.

Ancak siz yakalanmasanız bile evde birlikte yaşadığınız eşiniz ya da aile fertlerinden birinde coronavirüs tespit edilirse, hastalık sürecini izlemek ve kendinizi güvende tutmak için aldığınız önlemleri iki katına çıkarmanız gerekir.

Covid-19 olan bir sevdiğinize bakmakla ilgili en zor şeylerden biri, kendinizin ve çevrenizin güvenliği için onlardan uzak durmak zorunda olmanızdır. Bu konuda uzmanlar, bir aile üyesi evde hastalandığında yapılacak en iyi şeyin, o kişiyi karantinaya almak olduğunu belirtiyorlar. Çoğu vaka hafif atlatıldığı için öncelikle yapılması gerekenin evde gerekli güvenlik önlemlerini almak.

Evde birlikte yaşadığınız kişi Covid-19 hastalığına yakalandığında onu izole etmek için hemen harekete geçin. Hasta olan kişi hemen karantinaya alınmalı ve ayrı bir odada kalmalı. Odasına girerken mutlaka maske ve eldiven takmalısınız. Dokunduğu her şey dezenfekte edilmeli ve onun kullanacağı tüm eşyalar ayrılmalı. Özellikle banyo malzemelerinin tamamen ayrı olmasına dikkat edilmeli. Evde ikinci bir banyo varsa o banyo hasta olan kişiye ayrılmalı, eğer öyle bir imkan yoksa, banyoyu her kullanımından sonra tamamen dezenfekte edildiğinden emin olmalısınız.

Eğer evde yaşadığınız kişinin birincil bakıcısı sizseniz, hastanın durumunu ve hastalığın seyrini kontrol etmek gibi bir vazifeniz daha olacaktır. Hasta yakınınızın bol sıvı tükettiğinden ve dinlendiğinden emin olmalısınız. Günlük ateşini kontrol etmelisiniz. Ateşi yüksek çıktığında mutlaka doktora haber vermelisiniz. Eğer nefes almakta zorlanmaya başladıysa bu Covid-19’un kötüye gittiğine bir işarettir. Böyle bir durumda mutlaka bir hastaneye başvurmalısınız.

Kendiniz için maske ve eldiven gibi koruyucu malzemeler edinmelisiniz ve hasta yakınınızın izolasyon odasına bunlar olmadan kesinlikle girmemelisiniz. Sağlıklı besinler, su ve vitaminlerini verdikten sonra odasında fazla kalmamalısınız. Çıktıktan sonra mutlaka kıyafetlerinizi yıkamalısınız.

Hastanızın nefes darlığı sıklaşırsa, göğüste basınç hissederse ve dudaklarında morarma başlarsa, bu belirtiler Covid-19 için acil tıbbi müdahale gerektirdiğini göstermektedir. Böyle durumlar için elinizin altında mutlaka doktorların telefon numaraları bulunsun. Acil durumlarda hemen haber verin.

Ayrıca evinizde Covid-19 hastası olduğu için siz de kendinizi coronavirüs pozitif gibi görmelisiniz. Herhangi bir belirti olmasa bile kendinizi izole edin ve sosyal temastan kaçının. Eğer dışarı çıkmanız gerekiyorsa, yüz maskesi, eldiven veya el dezenfektanınız yanınıza olsun.

Covid-19 döneminde her zamankinden daha fazla desteğe ihtiyaç duyduğu için aile fertlerinden uzak durmanız duygusal olarak zor olacaktır. Ancak fiziksel olarak yakın olmadan da sevginizi gösterebilirsiniz. Bunun için teknolojiden faydalanabilirsiniz. Yan yana odalarda bile olsanız sık sık video görüşme yaparak birbirinizi arayabilir ve sürekli mesajlaşabilirsiniz. Bir yerden sonra sıkılma ihtimalini düşünerek, Netflix partisi düzenleyebilirsiniz ya da telefonda kitap okuyabilirsiniz. Bu tarz sürprizler evin içindeki enerjiyi de artıracağı için hasta yakınınıza moral verecektir.

Ayrıca sıklıkla sevdiğiniz insana onunla ilgili düşüncelerinizi anlatın, neden bu şekilde mesafeli olmak zorunda olduğunuzu bilmek onlara da iyi gelecektir. Çünkü Covid-19 hastaları bu süreçte kendilerini çok yalnız hissettikleri için farklı düşünceler akıllarına gelebilir. Sıklıkla ona olan sevginizi hatırlatmanız iyi gelecektir. Bu durumun sonsuz kadar bu şekilde sürmeyeceğini de hem kendiniz hem de sevdiğiniz insan için söylemek iyi gelecektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: