Güncel Yaşam

Peak Games, İlk Türk Unicorn Oldu. Zynga, Peak Games’i 1,8 Milyar Dolara Satın Aldı

Başından beri felaketleriyle andığımız 2020 yılında yüzümüzü güldüren, içimizi umutla dolduran bir haber geldi. ABD’li oyun geliştirici Zynga şirketi, kendi tarihinin en büyük satın almasını yaptı ve Türk oyun geliştirici Peak Games şirketini 1,8 milyar dolara satın aldı.

Böyle haberleri hep Amerika Birleşik Devletleri’nden duymaya alışmıştık. Hatta Avrupa’daki şirketlerde bile nadiren duyulur. Bir teknoloji şirketi başka bir teknoloji şirketini milyar dolarlar verip satın alır.

Başından beri felaketleriyle andığımız 2020 yılında yüzümüzü güldüren, içimizi umutla dolduran bir haber geldi. ABD’li oyun geliştirici Zynga şirketi, kendi tarihinin en büyük satın almasını yaptı ve Türk oyun geliştirici Peak Games şirketini 1,8 milyar dolara satın aldı.

Start-up’larda Unicorn nedir?

Teknoloji dünyasında çok fazla gündemde olan ve her ülkede gelişimi merakla takip edilen şirketler start-up’lardır. Kurulan start-up’lar için ise gelecekleri en önemli seviye “exit” denilen, sektöründeki büyük bir şirket tarafından satın alınmasıdır.

İşte bu satın almaların değeri 1 milyar doların üzerinde olduğunda bu start-up şirketler için “Unicorn” tabiri kullanılır. Peak Games de 1,8 milyar dolarlık satışıyla Unicorn start-up’lardan biri oldu ve tamamen Türk bir şirket olması bizi ayrıca gururlandırdı.

Zynga ile yapılan anlaşma sonrası ortaklık yapısı değişmiş olsa da, çalışan ekipte ve yönetim kademesinde bir değişiklik yapılmayacak olması, mevcut yapısıyla devam edip bir Türk şirketi olarak kalmaya devam edecek olması da ayrı bir sevinç kaynağı diyebiliriz.

Bunun yanı sıra, bu satın alma sonucu Peak Games, Türkiye’nin en değerli şirketleri arasında girmeyi de başarmış oldu.

Peak Games kaç kişilik bir ekipti?

Peak Games, aralarında mühendislik, tasarım, sanat, sosyal bilimler ve işletme alanlarında eğitim almış 100 kişilik bir ekipten oluşuyor. Yaş ortalaması 29 olan bu ekip Türkiye’nin en genç ekiplerinden biri. 10 yıldır çalışmalarını İstanbul’da sürdüren Peak Games, satın alma sonrasında da İstanbul’da kalmaya devam edecek.

Zynga CEO’su Frank Gibeau ne söyledi?

Satın alma sonrası açıklama yapan Zynga şirketi CEO’su Frank Gibeau, “Peak Games’e aramıza hoş geldin demekten durur duyuyoruz. Peak, dünyanın en iyi puzzle oyunu geliştiricilerinden biri. Böylesine tutkulu ve yaratıcı bir ekiple yeteneklerimizi daha ileri taşıyacak olmaktan dolayı heyecanlıyız. Toon Blast ve Toy Blast oyunlarının da aramıza katılmasıyla birlikte listelerden en üst sıradaki oyun sayımız sekize çıkmış olacak. Küresel çaptaki kullanıcı sayımız çok ciddi bir şekilde artmış olacak ve gelecekteki yeni projelere hazırlanacağız.” açıklamalarını yaptı.

Peak Games kurucu ve CEO’su Sidar Şahin bu satıştan sonra anne babalara seslendi.

Peak Games kurucusu ve CEO’su Sidar Şahin, anlaşma sonrası duygu ve düşüncelerini anlattı. “Bugün gelinen nokta tüm Türkiye için gurur verici ve hepimiz biliyoruz ki, daha yolun başındayız. Zynga ile birlikte devam edeceğimiz bu yolda, birlikte daha güçlenerek büyüyecek olmak hepimizi geleceğe dair heyecanlandırıyor. Türkiye’den büyüyen, ilerleyen ve gelişmeye devam eden ekip olmayı sürdüreceğiz.”

Sözlerine anne ve babalara da mesaj vererek devam eden Sidar, gençler için de inandıkları yolda vaz geçmeden devam etmelerini tavsiye etti.

“Bu anlaşmanın en önemli yanı, imkansızın başarılabileceğini somut olarak ortaya koymuş olmasıdır. Türkiye’deki anne babalar, çocuklarına inansınlar istiyorum. Sevdikleri işi sürekli ilerleyerek yaptıkları sürece, başarabileceklerine inansınlar. Çocuklar ve gençler de kendilerinin başarabileceklerine inansınlar. Çünkü her şey inanmakla başlar.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: