Yaşam

Neden En Az İki Kariyerimiz Olmalı?

Mevcut işinizden farklı bir iş mi yapmak istiyorsunuz? Birçok insan bunu hayal ediyor ancak çoğu yapamıyor. Sahip olduğunuz kariyerden farklı bir alana geçmeye çalışmak maliyetli ve başarı şansı düşüktür. Peki neden iki farklı kariyere sahip olmuyorsunuz?

Günümüzde bir işte çalışanların genel bir mutsuzluğu var. Bu mutsuzluğun temelinde de tek bir iş yapmaları geliyor.

Çevremizde tasarımcı olmak isteyen mühendislere, müzisyen olmak isteyen bankacılara ya da yazar olmak isteyen avukatlara sıklıkla rastlayabiliriz. Hatta siz bile şu anda sahip olduğunuz kariyerinizden farklı bir kariyer hayal ediyor olabilirsiniz. Ancak bu kariyer arası atlamayı çok az kişinin yapabildiğini görüyoruz. Çünkü bunun bize yaratacağı maliyetin çok fazla olduğunu ve başarı şansımızın da çok düşük olduğunu biliyoruz.

Peki kendimizi tek bir kariyer alanında tüketmek ne kadar doğru?

İçinizde sürekli sizi rahatsız eden farklı kariyer hayalleri varsa bununla yaşamak çok zordur. Kendinizi günden güne tükeniyor gibi hissedersiniz.

Peki iki kariyerinizi birlikte yürütmeyi hiç düşündünüz mü?

İki kariyere sahip olmak her zaman tek bir iş yapmaktan daha iyidir. Ve şundan emin olabilirsiniz. İki kariyere sahip olmanın hayatınıza kattığı faydayı her alanda hissedeceksiniz.

Amerikalı Kabir Sehgal, dört farklı kariyere sahip biri. Deniz Kuvvetleri subaylığı, kurumsal strateji uzmanlığı, yazarlık ve müzik yapımcılığı sahip olduğu meslekler. Bu konuda Harvard Business Review’de yer alan yazısında bu konuyla ilgili bazı bilgiler veriyor.

Bu kadar fazla kariyere sahip olduğu için kendisine en çok sorulan soruların “Ne kadar uyuyorsun?” ve “Bütün bunları yapmak için nasıl zaman buluyorsun?” olduğunu söylüyor. Çok fazla uyumaya ve bütün yapmak istediği işlere vakit bulduğu için bu soruların yerine neden birden fazla iş yaptığının sorulmasını daha doğru buluyor. Çünkü bunun cevabı da basit. Çünkü bu kadar fazla iş yapmak kendisini mutlu ediyor. Ayrıca birden fazla iş yapmak her alanda gösterdiği performansı da artıyor.

Yeteneklerinizi geliştirmek için bir işten para kazanmalısınız

Birden fazla alanda kariyer yapmak istiyorsanız en az bir işinizden para kazanıyor olmalısınız. Böylece diğer işleriniz için kendinizi geliştirme konusunda kaynak yaratmış olursunuz ve yaşam giderlerinizi de karşılayabilirsiniz.

Bu konuda Sehgal, kurumsal kariyeriyle harcamalarını karşıladığını belirtiyor. Müzik piyasasında bir referansı olmadığı için yapımcı olarak bir iş alamayacağının farkında. Caz ve klasik müzik tutkunu olduğu için bu alanda önceliği de para kazanmak değil zaten.

Kurumsal hayatından geliri olduğu için müzik işini başlangıçta gönüllü olarak yapmakta sorun yaşamıyor. Böylece bu işte tecrübe ve çevre kazanıyor. Ayrıca birden fazla iş yaptığı için zamanını iyi yönetmeyi, bu iş için eleman çalıştırmayı ve vizyonunu geliştirmeyi öğreniyor.

Bir düzineden fazla albüm çalışması yapıyor. Daha sonra beklediği başarı da geliyor. Grammy ödülü. Ödül kazandıktan sonra bu işi de profesyonel iş yaşantısına ekliyor. Müzik yapımcılığı işinin kurumsal kariyerine de olumlu etkiler yaptığını belirtiyor. Müşterilerini sanatçıların sahne arkasına davet ederek onların hoş vakit geçirmesini sağlıyor mesela.

Ayrıca farklı sektörlerde arkadaş edindiği için tek bir konu üzerine konuşmak ve düşünmek zorunda kalmıyor. Farklı insanlarla sohbet ettiği için her alanda farklı bakış açılarını yakalayabiliyor.

Gerçek inovasyonu kaçırmayın

Farklı sektörlerde çalışırken düşünce yapınızın zamanla değiştiğini görürsünüz. Böylece yaratıcılığınız gelişir. İstediğiniz işi yapmanın verdiği tatmin duygusu diğer yaptığınız işlere de olumlu olarak yansıyacak ve her alanda daha iyi olmaya başlayacaksınız.

Tutkunuzun peşinden ayrılmamak bütün kariyerinizde parlamanızı sağlar.  

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: