Sağlık Yaşam

Aralıklı Oruç Faydalı mı, Riskleri Nelerdir?

Son yıllarda kilo veren ünlülerin yaptığı açıklamalarla sıkça gündeme gelen aralıklı oruç, yeme içme süreçlerini azalttığı için sağlık üzerine etkileri de tartışma konusu oldu. Aralıklı orucun faydaları nelerdir ve riskleri var mıdır?

Son yıllarda kilo veren ünlülerin yaptığı açıklamalarla sıkça gündeme gelen aralıklı oruç, yeme içme süreçlerini azalttığı için sağlık üzerine etkileri de tartışma konusu oldu.

Değişik yöntemlerle uygulanabilen aralıklı oruçlardan en popüler olanı 5’e 2 de denilen haftada 2 gün 24 saat oruç tutulması. Bu yöntemi kullananlar 5 gün boyunca sağlıklı yiyecekler tüketmek şartıyla istediklerini yiyebilirken 2 gün sadece kalorisiz sıvılarla besleniyorlar.

En çok kullanılan yöntem bu olunca yapılan bilimsel çalışmalar da daha çok bunun üzerine olmuştur.

Uzmanlar aralıklı orucun vücuda çok fazla faydasının dokunduğunu söyler. Kilo kaybının dışında kan basıncını dengelediği ve kolesterolü de düşürdüğü kanıtlanan yararları arasında bulunmaktadır. İç hastalıkları uzmanları vücuttaki insülin hassasiyetini de artırıcı bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadırlar.

Aralıklı oruç neden faydalı?

Bu faydalarının nedeni olarak, vücut uzun süre aç kaldığında önce karaciğerdeki ve kaslardaki glikojen depolarını yıkarak glukoz elde eder ve bunları kullanır. Ancak bu depolar en fazla 8 saat sonra bitmektedir. 8 saatlik sürecin sonrasında vücutta yağ yakımı başlar. Bu noktadan sonra da kilo kaybı başlayacaktır.

Aralıklı orucun riskleri nelerdir?

Aralıklı oruç tamamen faydalı bir uygulama değil tabii. Faydalı olduğu kadar bazı riskleri de içinde barındırıyor. Uzun süre vücudun aç kalması sonucu su isteğinin de azaldığını belirten uzmanlar vücudun susuz kalabileceğinin alını çiziyorlar. Ayrıca normal beslenme alışkanlığında günde birden fazla öğün yapan bir kişinin birden aralık oruç tutmaya başlaması stresi ve uykusuzluğu da tetikliyor. Bunların üzerine bir de susuz kalınırsa gün boyunca geçmeyen baş ağrısına neden olabiliyor.

Aç kalındığında mide asit salgılamaya devam ettiği için reflü ve gastrit şikayetleri de oluşabiliyor.

Bunun dışında özellikle ülkemizde yaygın kullanılan 18 saat aç kaldıktan sonra 6 saat yemek yenen aralıklı oruç şeklinin de faydalı olduğu belirtilmektedir.

Her ne kadar yapıldığı kısa dönemde kilo verdiren bir yöntem olsa da aralıklı oruç bırakıldığında hızlı bir şekilde kilo alınmasına neden olabildiği de özellikle belirtiliyor.

Aralıklı oruç yöntemini kullanmak isteyenlerin bu etkileri de dikkate almaları ve buna göre kendilerine en uygun yöntemi bulmaları sağlıkları için daha faydalı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: