Güncel Sağlık

Coronavirüs İle Mücadele Ruhumuzu Daralttı

Ülkemizde ile coronavirüs vakasının görüldüğü Mart ayından beri hepimizde virüs kapma korkusu başladı. Ardından gelen evlere kapanma ve sosyal mesafe ile psikolojimiz alt üst oldu. Peki psikolojik sorunlar bağışıklık sistemini nasıl etkiliyor? Psikolojimizi iyi tutmak için neler yapmalıyız?

Ülkemizde ile coronavirüs vakasının görüldüğü Mart ayından beri hepimizde virüs kapma korkusu başladı. Ardından gelen evlere kapanma ve sosyal mesafe ile psikolojimiz alt üst oldu.

Bu konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Kayseri Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İlhami Çelik, insanlarda coronavirüs korku sendromunun yaşanmaya başladığını açıkladı. İnsanların özellikle çevrelerinde ya da tanıdıklarında bu hastalığa kapılanları gördükçe psikolojik olarak çöküntüye uğradıklarını ve hasta olmaktan kurtulamayacaklarını düşünmeye başladıklarını belirtti.

Psikolojik sorunlar bağışıklık sistemini nasıl etkiliyor?

Çelik yaptığı açıklamada, psikolojik sorunların ve korkunun bağışıklık sistemini baskıladığını belirtti ve aksine cesur olmamız gerektiğini savundu. Cesur olurken tedbiri kesinlikle elden bırakmamak gerektiğini de vurguladı. Hastanede bir çalışma arkadaşının da bu tarz bir psikolojik korku yaşadığını da örnek veren Çelik, psikologların hemen çalışana destek vermeye başladığını ve moralini yüksek tutmaya çalıştıklarını aktardı.

Psikolojimizi iyi tutmak için ne yapmalıyız?

Sürekli evde kapalı kalmak, hareket alanımızın kısıtlanması, sosyalleşememek, yakınlarımıza ve sevdiklerimize dokunamamak ya da onlara sarılamamak… bunun gibi birçok nedenden dolayı daha depresif olmaya başladık.

En stresli ya da üzgün anlarımızda hep en sevdiklerimize koşup ya onlara sarılmak ya da onlarla birlikte bir şeyler yapmak bize iyi gelir, olumsuz ruh halinden kurtulurduk. Ancak bu dönemde bunları yapamıyoruz, üzerine bir de coronavirüs ile ilgili hem kendimiz hem de sevdiklerimiz için artan kaygımız da var.

Bu dönemde uzman psikologlar psikolojimizi yükseltmek için dilimizi kullanmamız gerektiğini söylüyor. Fiziksel temas kurmadan, sosyal mesafeyi koruyarak iletişim kurmamızın tek yolu dilimizi kullanmaktır.

Coronavirüs döneminde mümkün olduğunca ailemiz ya da sevdiklerimizle konuşmamız, tüm duygularımızı birbirimize açıkça ifade etmemizin iyi geleceği ve bu süreci ruhsal bakımdan sağlıklı bir şekilde atlatmamıza yardımcı olacağı belirtiliyor.

Aile fertlerimizle günlük rutinler belirlemek ve birlikte zaman geçirecek aktiviteler yapmamız gerektiği söylenirken, daha önce ofislerde çalışırken evde geçireceğiniz zamanın planlarını yapıyordunuz, aynı şekilde evden çalışsanız da mesai saati sonrası planlarınızı yapmanızın sizi daha iyi hissettireceği belirtiliyor.

Coronavirüs nedeniyle karantinada kaldığımız bu günlerde ruh sağlımıza dikkat etmemiz hem bizim için hem de sevdiklerimiz için çok önemli. Kaygılarınızın artmaya başladığını gördüğünüzde önce kendinizi sakinleştirmeye çalışın. Rahatlatıcı nefes egzersizleri öğrenin. Hatta yoga veya meditasyon yapmak da iyi gelecektir. Bu tarz aktiviteler ile kaygıdan kendinizi uzaklaştırarak ruh halinizi iyileştirmeniz faydalı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: