Güncel Yaşam

Whatsapp, Zoom’a Rakip mi Oluyor?

Karantina döneminde yıldızı parlayıp hemen herkesin kullanmaya başladığı Zoom uygulaması ciddi bir rakibe mi sahip oluyor? Whatsapp’ın ortaya çıkan beta sürümünde Zoom uygulamasına rakip olabilecek bazı özelliklere rastlandığı söylendi.

Özellikle karantina döneminde her şeyi online platformlardan yapmaya başladık. İlk başlarda zorlansak da yavaş yavaş alıştık galiba.

Online platformlar arasında uygulama marketlerinde bir anda Zoom öne çıkmaya başladı ve artık herkes onu kullanmaya başladı. Online eğitimler, toplantılar, söyleşiler hatta konserler bile Zoom üzerinden verildi.

Dünyada böylesine bir online platform kullanım çılgınlığı yaşanması Whatsapp’ın iştahını kabartmış olacak ki, Zoom, Skype gibi online platformlara rakip olabilecek yeni özellikler çıkarmak için hazırlanmaya başlamış.

Whatsapp bu yeni geliştirmesiyle birlikte masaüstünde 50’ye kadar katılımın olabileceği video görüşmelerine olanak sağlayacak. Zaten kullanımı yaygın olan bir uygulama olduğu için Zoom, Skype gibi uygulamalara iyi bir alternatif olacak.

Bu yeni özellik Whatsapp tarafından henüz açıklanmadı. WABetaInfo web sitesi tarafından uygulamanın beta sürümüne rastlandığı açıklandı ve özellikleri hakkında bilgiler verildi.

Whatsapp video görüşme özelliği nasıl kullanılacak?

Web sitesinde yer alan bilgiye göre, Whatsapp’ın menüleri içinde bulunan kısa yollar sizi Facebook Messenger Rooms uygulamasına yönlendiriyor. İnsanları davet edebileceğiniz görüşme odasını burada oluşturabileceksiniz. Bu arada doğrudan Whatsapp uygulaması içinden de oda oluşturulabileceği belirtiliyor.

Whatsapp, online görüşmelerin yoğun kullanılması nedeniyle geçtiğimiz günlerde dört kişiye kadar olan video görüşme özelliğini sekiz kişiye kadar çıkarmıştı. Yeni eklenecek bu özelliklerle aynı anda daha fazla kişiyle birlikte görüşme imkanımız olacak.

Özelliğin yakın zamanda IOS ve Android işlemcilere de gelecek. Masa üstü uygulamasında böyle bir özellik olması video konferans uygulaması arasında iyi bir seçenek haline gelecektir.

Geçtiğimiz haftalarda Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Messenger Rooms’un duyurusunu yapmış ve bir süre sonra bunun Whatsapp ve Instagram’dan da destekleneceğinin haberini vermişti. Zuckerberg’in söylediği bir süre sonrasının çok yakın zamanda olduğu görülüyor.

Whatsapp yeni özelliği ne zaman çıkacak?

Beta sürümle ilgili haber teknoloji meraklılarını heyecanlandırırken, Whatsapp tarafından bunla ilgili bir açıklama gelmemiş olması, bu özelliğin ne zaman yayınlanacağı konusunda da belirsizlik yarattı. Beta sürümünde bu özellikler mevcut ancak kullanıcı ara yüzünden entegre çalışmadığı için aktif değil.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: