Güncel Yaşam

Evden Çalışmaya Başlayanların Yaşadığı 10 Sendrom

Evden çalışma, sıkıcı ofislerde çalışanların en büyük hayalidir. Evden çalıştığı dönemde ise ofiste çalışmak hayalleri oldu. Galiba ne olsa diğerini özleyecek kişiler bu beyaz yakalar.

Evden çalışmaya başlamak çoğu beyaz yakalının hayallerinden biriydi. Evden çalışmanın ne kadar rahat olacağıyla ilgili hayaller kurarlar, iş yerindekilere bunun ne kadar faydalı olacağını anlatırlardı. Hatta en azından haftada bir gün çalışmak için pazarlıklar bile yapılırdı.

Corona virüs (Covid-19) salgını sonrası hemen hepsi bu hayallerine kavuştu.

Ancak bir sorun vardı. Rahat ve verimli bir çalışma düşünen beyaz yakalara ne oldu?

1. Bugün günlerden ne sendromu

Her gün bunla ilgili bir paylaşıma denk geliyorsunuzdur sosyal medyada. Bugün günlerden ne? Dünün aynısı. Bugün ne giyeceğim? Dünün aynısı.

2. Yataktan kalkma sendromu

Eskiden sabahın köründe çalan alarmı en az 5 kere ertelerdik. Şimdi ne yapıyoruz? Alarm daha geç çalıyor. Biz uykumuzu alıyoruz. Peki yataktan kalkıp nereye gideceğiz? Yataktan çıkmadan çalışsak ne olur ki?

3. İyi kahve sendromu

İşe giderken aldığımız kahveler bizi güne enerjik başlatan, ayıltan en önemli faktördü. Evde de bu alışkanlığımıza devam edeceğiz tabii ki. Ama bir dakika. Evde yaptığımız kahveler neden dışardakilere benzemiyor.

4. İyi ebeveyn olma sendromu

Çocuğu olan çalışanların en büyük yakınması neydi? Çalışırken çocuğuma vakit ayıramıyorum. Ona iyi bir ebeveyn olamıyorum. İşte şimdi fırsat ayağınıza geldi. Çocuğunuzla bütün gün vakit geçirirken çalışmaya da devam edebilirsiniz. Gerçekten güzel mi? 😊

5. Öğle yemeğinde ne yiyeceğim sendromu

Çalışırken öğle yemeklerindeki en büyük derdimiz yemekhanede mi yesem, dışarıya çıkıp başka şeyler mi yesem? Hep aynı şeyleri yiyorum, ev yemeği yapan yerler bulmalıyım. Dışarıda ne yediğimizi bilmiyoruz aslında çok sağlıksız.

Artık evde kendiniz yemek yapabilirsiniz. Peki bugün ne pişirsem? Akşama da kalacak bir şeyler yapmalıyım, bütün aileye yetecek kadar pişirmeliyim, maillere cevap vermeliyim, yine telefonum çalıyor…

6. Ne giyeceğim sendromu

Ofise giderken en büyük problemimiz sabahın köründe ne giyeceğimizi düşünmekti. Akşamdan hazırlasanız da ne giyeceğinizi, yine aynı sorun. Ne giyeceğim?

Şimdi aynı sorun devam ediyor. Sadece şekil değiştirdi. Alt eşofmanımı kimse görmüyor zaten. Bugün üstüme ne giysem?

7. Patron ya da yönetici sendromu

Eskiden ofisinizde haftada bir ya da iki kez gördüğümüz yöneticilerimiz, patronlarımız bizi ne kadar çok seviyorlarmış meğer. Her gün en az üç kez arayıp nasıl gittiğini sormalar, günde en az bir kez görüntülü görüşüp “Kilo mu aldın sen?” şakaları.

Bunlar hep bizi düşündüklerinden aslında. Evet.

8. Toplu taşıma sendromu

İşe giderken trafikte geçen zamanın boşa harcandığını düşünüyorduk. Bu kadar zamanda kendim için neler yapardım neler. Bir de toplu taşımaların insan yığını haline getirmeleri yok mu? Puff…

Şimdilerde sosyal medyada sık sık toplu taşımayı ve trafiği özlediğini söyleyen haykırışlara şahidiz. Ama emin olun daha ikinci günde keşke evden çalışsam dediğinizi duyar gibiyiz.

9. Evcil hayvan sendromu

Birçok beyaz yakanın evlerinde evcil hayvanları da var ve işe giderken onları evde yalnız bıraktıkları için üzülüyorlardı. Eve gelince kedilerinin köpeklerinin şımararak üstlerine atlaması yok mu? Bütün günün stresini alıyordu gerçekten.

Şimdi bütün gün birliktesiniz. Ve kediniz sabahları birkaç saat size sırnaştıktan sonra acıkana kadar ortalarda yok galiba. Köpeğiniz sürekli oyun oynamak istemiyor gibi. Sizden sıkılmış olabilirler mi?

10. Temizlik sendromu

Çalıştığınız için eve gelen temizlik işçisi kadın bu dönemde yok. Zaten evdesiniz ne gerek var değil mi? Çalışırken hemen bir yerlerin tozunu alabilirim, öğlen saatinde bile evi süpürebilirim artık.

Belim mi ağrımaya başladı temizlik yapmaktan?

Evden çalışma, sıkıcı ofislerde çalışanların en büyük hayalidir. Evden çalıştığı dönemde ise ofiste çalışmak hayalleri oldu. Galiba ne olsa diğerini özleyecek kişiler bu beyaz yakalar.

Ama bazı konulardan şikayet etmeyi bırakmalı ve evde kalmaya devam etmeliyiz. Evden çalışmayı zevkli hale getirebilirsiniz. Bunla ilgili ipuçlarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz mesela.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: