Güncel Genel Videolar

Musa Çek Git Bebeğim 11 Yıl Aradan Sonra Yine Gündeme Geldi? Peki Ama Neden 😊

Henüz hayatımızda Whatsapp’ın, Instagram’ın olmadığı, YouTube’un bile çok popüler olmadığı yıllarda, 2009 yılında ortaya çıkan ve herkesin internetten bulup indirdiği, MSN’de “Ne Dinliyorum?” özelliğini kullanarak birilerine mesaj gönderdiği o şarkı Musa Çek Git Bebeğim şarkısı ne olduğu bilinmeyen bir sebeple Twitter’da gündem oldu. Peki kimdi Musa ve Çek Git Bebeğim şarkısının hikayesi neydi? Haydi tekrar hatırlayalım.

Henüz hayatımızda Whatsapp’ın, Instagram’ın olmadığı, YouTube’un bile çok popüler olmadığı yıllarda, 2009 yılında ortaya çıkan ve herkesin internetten bulup indirdiği, MSN’de “Ne Dinliyorum?” özelliğini kullanarak birilerine mesaj gönderdiği o şarkı Musa Çek Git Bebeğim şarkısı ne olduğu bilinmeyen bir sebeple Twitter’da gündem oldu.

Peki kimdi Musa ve Çek Git Bebeğim şarkısının hikayesi neydi? Haydi tekrar hatırlayalım.

Musa, Trabzon Akçaabatlıydı aslen. Ailesi 1980’lerde Berlin’deki Türk mahallesi olan Kreuzberg’e taşınmıştı. Türkçe rap müziğin çıktığı yer olarak kabul edilebilecek olan Kreuzberg’de olunca o da rap müziğe ilgi duydu.

Patlama yapıp milyonlarca kez indirilen ve dinlenen Çek Git Bebeğim şarkısı, yaşadığı bir aşktan sonra ortaya çıktı. Tam bir zengin kız fakir oğlan hikayesi geliyor şimdi:

“11 yaşında benden bir yaş küçük olan bir Türk kızına aşık oldum. Ailesinin durumu bizden çok iyiydi. Maddi durumumu düzelteceğime dair çok söz verdim ancak ikna edemedim. Ayrıldığımızda o kadar üzüldüm ki, yaşadıklarımı kağıda döktüm.” diyor.

Çek Git Bebeğim şarkısının ortaya çıkış hikayesi böyleydi. Aslında bu şarkıyı yapmaktaki amacı, bir CD’ye kaydedip kıza vermekti. Arkadaşlarıyla bir stüdyo kiralayıp kayıt yaptılar. Arkadaşlarından birkaçı Musa’nın haberi olmadan şarkıyı alıp internete yüklediler. Ne olduysa bundan sonra oldu.

Şarkı Almanya’daki Türkler arasında hızla yayıldı. Ancak Türkiye’de pek popüler değildi. Asıl patlamayı ise Beyaz Show sayesinde yaptı. Beyaz, o dönem programındaki skeçlerin sonunda bu şarkıyı kullanmaya başlamıştı. Şarkının nakaratı mesaj içerikli olunca herkesin diline dolandı.

“Beyaz Abi, şarkıyı internette dinlemiş ve skeçlerine uygun olacağını düşünmüş. Benim haberim yoktu. Televizyonda görünce şoke oldum.”

Çek Git Bebeğim dillere dolanınca Beyaz’ın ekibi Musa’yı buluyor ve programa davet ediyor. Musa’nın televizyondaki sempatik tavırları insanların beğenisini kazanıyor ve Türkiye’den albüm teklifi alıyor. Berlin’e döndüğünde albüm çalışmalarına başlıyor. Yazdığı şarkıların arasından 10 tanesini seçiyor ve yeniden düzenlemesini yaptırıyor.

Albümde Musa kadar dikkat çeken bir başka detay da o yıllarda 19 yaşında olan bir Türk kızı Gülşah ile yaptığı düet. Stüdyoda Çek Git Bebeğim şarkısını birlikte söylüyorlar ve en az Musa kadar çok beğeniliyor ancak Gülşah düetin hemen ardından müziği bırakıyor.

Musa o yıllarda müzik eğitimi almak istediğini ve bir enstrüman çalmayı öğrenmek istediğini söylüyor. Daha sonra hayatında neler oldu bilemiyoruz. Çek Git Bebeğim albümünden sonra Yalan isminde bir single piyasaya sürdü. Sonrasında bir çalışma yayımlamadı.

Şarkıyı tekrar hatırlamak isteyenler ve ilk kez adını duyanlar için resmi klibi aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: