Güncel Yaşam

Uzaktan Eğitim Uzatıldı

Corona virüsün Türkiye’de de görülmesinin ardından, salgını önlemek amacıyla bir takım önlemler alındı. Bu önlemlerden biri de okulların tatil edilmesiydi. Tüm Türkiye’de 16 Mart tarihinden itibaren okullar tatil edilmiş ve 23 Mart Pazartesi gününden itibaren de uzaktan eğitime başlanmıştı. Uzaktan eğitim süresi uzatıldı.

Corona virüsün Türkiye’de de görülmesinin ardından, salgını önlemek amacıyla bir takım önlemler alındı. Bu önlemlerden biri de okulların tatil edilmesiydi. Tüm Türkiye’de 16 Mart tarihinden itibaren okullar tatil edilmiş ve 23 Mart Pazartesi gününden itibaren de uzaktan eğitime başlanmıştı.

Uzaktan eğitim nedir?

Uzaktan eğitim, bilgisayar ve internet teknolojisi kullanılarak bilgisayar, tablet ya da televizyonlardan izlenebilen, tamamen sanal bir ortamda gerçekleşen canlı, görüntülü ve sesli bir şekilde derslerin yapıldığı, ayrıca öğrencilerin istedikleri zaman tekrar tekrar izleyebilecekleri bir eğitim modeli. Tamamen zamandan ve mekandan bağımsız hale getirilmiş bir model. MEB online eğitim sistemi sayesinde öğrencilerin eğitimden kopmaması ve tıpkı okullarda yapıldığı gibi sistematik bir müfredata bağlı öğretim sürecini içeriyor.

MEB uzaktan eğitim nasıl izlenir?

MEB uzaktan eğitim modeli internet aracılığıyla sanal ortamda gerçekleştiriliyor. Uzaktan eğitimin ailelere ek bir maliyet yaratmaması için 3 GB internet erişimi ücretsiz olarak sunuluyor. Bunun yanı sıra interneti olmayan öğrenciler için de TRT EBA TV aracılığıyla eğitimlerin televizyondan da takip edilmesi sağlanıyor.

Bu konuda soruları olanlar için de bir telefon hattı hizmet veriyor. 444 0 632 numaralı telefondan bu konuyla ilgili bilgi edinilmesi sağlanıyor.

MEB uzaktan eğitim sistemine masa üstü ve diz üstü bilgisayarların yanı sıra İOS ve Android işletim sistemine sahip mobil cihazlardan da ulaşılabiliyor.

Uzaktan eğitim ne zamana kadar devam edecek?

Türkiye’nin Covid-19 salgının yayılmasını önlemek amacıyla aldığı önlemlerden biri olan okulların kapalı tutulması ve uzaktan eğitime geçilmesi 30 Nisan’a kadar uygulanacaktı.

Ancak salgının hala devam etmesi ve kontrol altına alınabilmesi için alınan önlemlerin uygulanmasına devam edilmesi kararlaştırıldı. Bu uygulamalar kapsamında okulların kapalı kalması ve uzaktan eğitimin 31 Mayıs tarihine kadar uzatıldığı açıklandı.

Okulların herhangi bir beklenmedik durum yaşanmaması halinde 1 Haziran 2020 tarihinde açılması planlanıyor.

Uzaktan eğitim modelinde çocuklar nasıl verimli çalışabilir?

MEB uzaktan eğitim, Milli Eğitim Bakanlığı’nın her yerde belirttiği gibi bir tatil değildir. Aksine eğitim ve öğretimin her yerde yapılabilecek bir etkinlik olduğunu gösteren örnek bir modeldir.

Bu kapsamda, okuldaki eğitim döneminde olduğu gibi öğrencilerin evlerinde de benzer bir rutin oluşturulmalıdır. Bu süreci en iyi yönetecek olanlar da okuldaki öğretmenler yerine evlerdeki ebeveynlerdir. Ebeveynler için yapılan en önemli uyarı da, evde öğretmen rolüne girmemeleri ve çocuklara sadece yol gösterici bir rehber olmaları gerektiği.

Öğrencilerin bu süreçte verimli çalışmaları için aşağıdaki tavsiyelere uymaları faydalı olacaktır.

  1.  Velinizle birlikte bir çalışma programı hazırlayın ve bu programa sadık kalın.
  2. Çalışma sürelerini uzun tutmayın. Küçük aralıklarla daha sık çalışın. Bu konuda Pomodora tekniği faydalı olabilir. Bu teknikte 25 dakikalık yoğun bir çalışma sonrasında 5 dakikalık kısa molalar verilmektedir.
  3. Online eğitime başlamadan önce evdeki kıyafetlerinizi çıkarıp dışarı çıkarken giydiğiniz kıyafetleri girin.
  4. Çalıştığınız masanın üzerindeki dikkatinizi dağıtacak tüm eşyaları kaldırın.
  5. EBA üzerinden sık sık geçmiş konularla ilgili tekrarlar yapın. Böylece konu eksiğiniz olmadan devam edebilirsiniz.
  6. Eğitim programında ara verdiğiniz sırada sanal müzeleri gezerek kültürel molalar verebilirsiniz.
  7. Online eğitim sürecinde sosyal medyadan kesinlikle uzak durun. Cep telefonlarınıza gelen bildirimler varsa kapatın ya da telefonunuzu eğitim süresinde kapalı tutun.
  8. Bol miktarda meyve ve sebze tüketin. Böylece vücut direnciniz yükselecek ve eğitim süresince dinç kalacaksınız. Ayrıca bu beslenme şekliyle uyku kalitenizi de artıracaksınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: