Güncel Genel Yaşam

En İyi Görüntülü Görüşme Programları Hangileridir?

Corona virüs salgını nedeniyle şirketlerin büyük çoğunluğu evden çalışmaya başladı. Home Office kültürü bu sayede hızla yayılmaya başladı. Home Office çalışırken çalışanların birbirleriyle iletişim halinde olmaları için görüntülü görüşme programları kullanılmaya başlandı. Peki en iyi görüntülü görüşme programları hangileridir?

Finanstan sigorta sektörüne, hukuktan telekoma hatta çağrı merkezlerine kadar şirketlerin büyük çoğunluğu Covid-19 salgını nedeniyle evlerinden çalışmaya başladı. Bu süreçte beyaz yaka personeller müşterilerle ya da diğer çalışma arkadaşlarıyla iletişimlerini telefonla ya da görüntülü görüşme programlarıyla sağlıyor.

Sadece çalışanların sağlığını değil toplumsal sağlığı ve güvenliği de sağlayan uzaktan çalışma sisteminde iletişimi sağlayan pek çok görüntülü görüşme programı bulunuyor. Şirketlerin bunlar arasında seçim yapma kriterleri, ihtiyaçlarına göre değişiklik gösteriyor. Bu konuda internet olmadan görüntülü görüşme yapılabilmesi, ücretsiz olması ya da mobil cihazlara uygunluğu gibi noktalara önem veriliyor.

Laptoplarda dahili kamera olsa da yine bu süreçte en çok ihtiyaç duyulan ürünlerden biri webcam olmaya başladı. Webcam kullanmayan çalışanlar genellikle görüntülü görüşme programlarını akıllı telefonlar ya da tabletler üzerinden kullanıyor.

Peki en iyi görüntülü görüşme programları hangileridir?

1. Skype

Corona virüs salgını öncesinde de görüntülü görüşme dendiğinde ilk akla gelen isimlerden biridir Skype. Hem ücretli hem ücretsiz seçenekler sunması nedeniyle iş yerleri kadar bireysel kullanıcıların da ilgisini çekmektedir.

İş dünyasının uzun süredir yurt dışıyla ya da farklı şehirlerle görüşmelerde kullandığı Skype programı hem görüntülü hem de sadece sesli görüşmeye imkan sağlıyor. Ayrıca gmail ya da hotmail gibi mail adresleriyle de kayıt olmaya izin vermesi artı bir özellik denebilir.

Bunların yanı sıra Skype; görüntülü görüşmede HD kalitesinde hizmet vermesi, görüşmede dil çevirisi imkanı, görüntülü görüşme sırasında ekran paylaşılabilmesi ve dosya transferleri gibi özelliklerle diğer programların önüne geçiyor. Program İOS, Android ve Windows işletim sistemli tüm cihazlarda kullanılabiliyor.

2. Whatsapp

Facebook tarafından geçtiğimiz yıllarda satın alınan Whatsapp, dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması. Skype programına en iyi alternatif olabilecek özellikler taşıyor Whatsapp. Ücretsiz ve basit ara yüzüyle kullanımının kolay olması en büyük avantajı denebilir.

Whatsapp uygulamasında 256 kişiyle aynı anda mesajlaşabiliyorsunuz. Görüntülü görüşme yapmak istediğinizde ise en fazla 4 kişiye kadar yapabiliyorsunuz.

Bireysel kullanımının çok yaygın olmasına rağmen son yıllarda iş dünyasında da popülaritesi artmaya başlayan Whatsapp, İOS ve Android işletim sistemi yüklü cihazlarda çalışabiliyor.

Uygulamasının web Whatsapp sürümü ayrıca Windows işletim sisteminde kullanılabilir durumda.

3. Google Hangouts

Hangouts, Google tarafından 2013 yılında kullanıcılarına sunduğu bir mesajlaşma video konferans platformudur.

Hem görüntülü görüşme, hem mesajlaşma hem de sesli görüşme imkanı sağlayan Google Hangouts, görüşme kalitesi bakımından çok iyi bir performansa sahip olmasıyla biliniyor. Ayrıca bu uygulamada 10 kişiye kadar görüntülü görüşme ve toplantı yapılabiliyor.

Google Hangouts uygulamasına sadece gmail hesabıyla giriş yapılabiliyor ve İOS ve Android işletim sistemi olan cihazlarda kullanılabiliyor.

4. Google Duo

Google tarafından sunulan bir diğer görüntülü görüşme programı Google Duo, daha küçük çaplı toplantılar için ideal görünüyor. En fazla 8 kişiye kadar görüntülü görüşme yapılan uygulamada aynı zamanda video mesaj gönderme özelliği de bulunuyor.

Görüşmelerin ve veri transferlerinin Google serverları üzerinden yapılması uygulamayı kaliteli yapan özellikler arasında.

Ayrıca Google Duo uygulaması mobil cihazların yanı sıra bilgisayarlarda da kullanılabiliyor. Ancak işletim sistemi yine Android ya da İOS olmak kaydıyla.

5. WeChat

Bilgisayar üzerinden görüntülü görüşme yapmak isteyenler tarafından kullanılan bir diğer program WeChat. Çin’de geliştirilen uygulama daha çok uluslararası görüşme yapmak isteyenler tarafından tercih ediliyor.

Aynı anda en fazla 9 kişinin görüntülü görüşme yapabildiği WeChat uygulaması da diğerleri gibi ücretsiz hizmet sunuyor.

Şu ana kadar anlattığımız uygulamalardan farkı ise, Android ve İOS işletim sistemlerinin yanı sıra, BlackBerry, Windows Phone ve Symbian işletim sistemli cihazlarda da çalışabilmesidir.

6. Free Conference Call

Free Conference Call uygulaması da en iyi uygulamalar arasında bulunuyor. HD ses ve görüntü kalitesinin yanı sıra ekran paylaşma özelliğini de ücretsiz olarak sunuyor.

Uygulamanın öne çıktığı nokta ise, 1000 kişiye kadar katılımcıyla görüntülü görüşme yapılmasına olanak sağlaması.

Free Conference Call uygulaması internet tarayıcılarda kullanılmasının yanı sıra Android ve İOS işletim sistemli cihazlarda da kullanılabiliyor.

7. GoToMeeting

Aynı anda 25 kişiye kadar görüntülü görüşme yapmaya imkan sağlayan GoToMeeting uygulaması ilk 1 ay ücretsiz kullanılabiliyor. Daha sonra Euro üzerinden ücretlendirilen uygulamanın fiyatı aylık 10,75 Euro’dan başlıyor.

Program İOS ve Android işletim sistemli cihazlarda kullanılabiliyor.

8. Trello

Daha çok proje yönetim programı olarak işletmelerin kullandığı Trello uygulaması, yapılacak ve tamamlanan işleri ve önümüzdeki dönem hedeflerini aynı ekranda göstermesi ve ekiple paylaşılabilmesi özelliğiyle öne çıkıyor.

İş planlamasının ve takibinin yapılabildiği Trello uygulamasında görüntülü görüşme yapma imkanı da buluyor.

Uygulamanın cazip yanlarından biri de ücretsiz olarak hizmet vermesi ve etkili bir proje yönetim aracı olmasıdır.

Trello uygulaması, internet tarayıcısından kullanılabiliyor, aynı zamanda İOS ve Android işletim sistemli cihazlarla da uyumlu çalışıyor.

9. Jitsi

Gizliliğe önem verenlerin tercih ettiği Jitsi uygulamasının en önemli özelliği hem görüntülü hem de sesli görüşmeleri şifrelemesidir. Ayrıca Jitsi uygulamasının görüntülü görüşmesi özelliğinde katılımcı sınırı konmuyor.

Açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir uygulama olan Jitsi, Android, İOS ve Windows işletim sistemlerine ek olarak Linux’ta da kullanılabiliyor.

10. Zoom

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de en popüler uygulama olmayı başaran Zoom, tüm mağazaların ilk sıralarına yerleşti.

Zoom uygulaması aynı anda 100 kişiye kadar görüntülü görüşme yapma olanağı sağlıyor kullanıcılarına.

Zoom uygulamasını ücretsiz olarak kullanmak istiyorsanız 40 dakikaya kadar görüşmelerinizde kullanabilirsiniz. Daha uzun kesintisiz görüşmeler için aylık üyelik ücreti bulunuyor.

Evden çalışanların toplantılar için kullandığı uygulama aynı zamanda uzaktan eğitim verenlerin de en çok tercih ettiği uygulamalar arasında bulunuyor. Zoom uygulamasında ses kalitesinin kristal olması kalite bakımından uygulamayı öne çıkartan özelliklerden biri.

Ayrıca Zoom uygulaması, İOS, Android, Windows işletim sistemlerinin yanı sıra MacOS işletim sisteminde de kullanılabiliyor. Chrome ve Firefox tarayıcılar da bu uygulama için uyumlu tarayıcılar arasında yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: