Güncel Sağlık

Dünya Sağlık Örgütü, Ramazan’da Koronavirüs Önlemlerini Açıkladı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Ramazan ayında alınması gereken önlemlerle ilgili bir duyuru yayımladı. Yayımlanan duyuruda ibadethanelerin temizliğinden oruç tutma ile hastalığa yakalanma ilişkisine dair birçok konu bulunuyor.

Dünyada neredeyse 2 milyara yakın Müslüman bulunuyor. Bu yıl Ramazan ayı coronavirüs tedbirlerine denk geldi ve bu önlemlerin altında geçirilecek.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Ramazan ayında alınması gereken önlemlerle ilgili bir duyuru yayımladı. Yayımlanan duyuruda ibadethanelerin temizliğinden oruç tutma ile hastalığa yakalanma ilişkisine dair birçok konu bulunuyor.

İbadethanelerde hangi önlemler alınmalı?

Dünya Sağlık Örgütü, ibadethanelerin toplanma öncesi ve sonrası zamanlarda mutlaka deterjan ve dezenfektanlarla temizlenmesi gerektiğini iletiyor.

Genel hijyen ve sağlık kurallarının yanı sıra, gelenlerin kendi seccadelerini getirmesi yönünde teşvik edilmesinin faydalı olacağını belirtiyor.

Oruç tutmak hastalığa yakalanma riskini artırır mı?

Dünya Sağlık Örgütü, Coronavirüs ile oruç arasındaki ilişkiye yönelik bilimsel bir çalışma olmadığını belitti.

Daha önceki yıllarda olduğu gibi sağlıklı insanların oruç tutmasında bir sorun olmadığı belirtilen açıklamada sağlık sorunu olanların ise mutlaka doktorlara danışması gerektiği kaydedildi.

Ramazan’da oruç tutacakların bol miktarda su içmesi gerektiği ayrıca taze ve işlenmemiş gıdaları tüketmeleri önerildi.

Ramazan etkinlikleri ne olacak?

Ramazan aylarında yapılan dini sohbet toplanmaları ile ilgili de öneriler vardı duyuruda. Dünya Sağlık Örgütü tarafından dini toplantıların iptal edilmesi konusunun ciddi şekilde düşünülmesi önerildi. İptal edilmesi mümkün olmayan toplantıların ise, corona virüsün yayılmasını engelleyecek tedbirlerin alınması gerektiği kaydedildi.

Sosyal mesafe konusundaki öneriler

İnsanlar arasındaki mesafenin 1 metreden aşağı inmemesi

Tokalaşma, öpüşme ya da herhangi bir şekilde dokunarak selamlaşma önlenmeli, bunların yerine uzaktan el sallama ya da eli kalbin üzerine koyma gibi yöntemler teşvik edilmeli

Ramazan etkinliklerinde pazarlar, eğlence yerleri gibi insanların toplu olarak aynı yerde bulunacağı yerlere insanların girişi engellenmeli.

Dünya Sağlık Örgütü’nün diğer önerileri neler?

Ramazan ayının olmazsa olmazı zekat verme sırasında sosyal mesafeye dikkat edilmesi,

İftar çadırlarında kalabalık oluşmaması için tabldot şeklinde önceden hazırlanmış yemeklerin dağıtılması ve bu yemeklerin servisi ve toplanması sırasında aynı mesafeye dikkat edilmesi,

WHO’nün önerileri bu kadar değildi.

Ayrıca sigara ve nargile içenlerin, corona virüs salgını sırasında bunları içmemesi önerildi. Sigaranın parmaklar arasında dudaklara götürülmesi, sigarada ya da parmaklarda virüs olması durumunda hastalığa yakalanma riskini artıracağı belirtildi. Bunun yanı sıra nargile için de ağızlıkların ve hortumun birden fazla kişi tarafından kullanılmış olabileceği için salgın riskini artıracaktır dendi.

Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü, böyle kutsal günlerde aile içi şiddette yaşanacak artışa karşı dini liderlerin şiddete karşı açıklamaları yayınlamalarını ve mağdurlara destek olunmasını da önerdi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: