Güncel

Salda Gölü’nde Yapılan Tahribata Sert Eleştiri Ortaylı ve Şengör’den Geldi

Türkiye'nin Maldivleri Salda Gölü'nde büyük tahribat yaşandı. Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Prof. Dr. Celal Şengör, Fatih Altaylı'nın Teke Tek Özel programında sert eleştirilerde bulundu.

Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü, Corona günlerinde fırsatçıların ilk durak noktası oldu. Tüm dünyanın salgından dolayı karantinada olduğu, gündem olarak sadece Corona virüsün konuşulduğu bu günleri fırsat bilen inşaat firması Salda Gölü’ne iş makinaları ile girerek büyük tahribat yarattı.

Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan ve son iki yıldır sosyal medyadaki tatilcilerin gözdesi olan turkuaz renkli Salda Gölü, yapılması planlanan Millet Bahçesi nedeniyle zor günler yaşıyor. Kumsalına iş makinalarının değil, ayakkabıyla bile girmenin doğasına zarar vereceğinden bahsedilen Salda Gölü yüklenici firmanın iş makinalarının ve kamyonlarının girmesiyle katledilmeye başlandı.

Kepçelerle kazılarak kamyonlara doldurulan kumlar sahilden 5 kilometre uzağa taşındı. Bu durum sosyal medyada gündem olup tepki almaya başlayınca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı devreye girerek inceleme başlattı.

Yüklenici firmayla ilgili soruşturma başlatıldı ve TOKİ yetkilileri hasar tespit çalışmalarına başladı. Bu hasara Salda Gölü’nün doğasının bozulması muhtemelen dahil edilmeyecektir.

Fatih Altaylı’nın Habertürk kanalında hazırladığı Teke Tek Özel programında yer alan Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Prof. Dr. Celal Şengör de yapılan bu tahribata sert bir şekilde tepki gösterdi.

Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Salda Gölü’nde yapmak istedikleri şey niye yapılıyor çok merak ediyorum. Oradaki raporların verildi ve orada o kazıyı yapanların istedikleri olmayacak. Bu çok açık bir şey. Bunlar ne yapmak istediklerini bilmiyorlar ve yapmak istediklerine müsait bir mekan değil orası. Tabiatla böyle edepsizce, şuursuzca mücadeleye girerseniz çok kötü cevabını alırsınız. Bu kadar açık. İzmir Körfezi’nin kıyılarının doldurulduğunda ne olduğunu gördük.” diyerek tepkisini gösterdi.

Prof. Dr. Celal Şengör, “Bu tamamen delilik. Anlamak mümkün değil.” derken Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Bunu yapanlar ne kazanacak oradan bilmiyorum. Bunlar hem cahil, hem kel, hem fodul. Bu işi yapanların önce okumayı yazmayı öğrenmeleri lazım.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: