Yaşam

Hayatınızı Tamamen Değiştirecek 3 Alışkanlık

Değişimden korkmayın. Bu 3 alışkanlık sadece bir başlangıç. Değişim için bir yerden başlamak zorundasınız. Bu alışkanlıklar yaşamaya değer bir yaşam sürmek için gereklidir. Bir etki yaratmak için. İyi bir yaşam sürmeniz için.

Alışkanlıklar hayatımızın gidişatını belirleyen en önemli faktörlerdendir. Hemen her yerde yeni alışkanlık kazanmak için 21 gün formülleri bulursunuz.

Peki daha iyi bir hayat için hangi alışkanlıkları edinmelisiniz?

Bu sorunun cevabı kişiye göre değişir elbette. Hangi alışkanlıkların kimleri olumlu kimleri olumsuz etkileyeceğini bilemeyiz.

Burada size başkalarının denediği ve olumlu etkisini gördüğü 3 alışkanlığı paylaşacağız. Siz de hayatınızı etkileyen alışkanlıkları yorumlarda paylaşabilir ve başka insanların da faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

1. Haber yok

Her sabah gazete okuma ya da akşamları haber bültenlerini izleme alışkanlığınız varsa bundan vaz geçmeniz sizin için iyi olabilir.

Bundan baz geçtiğinizde kendinizi bilgiden uzak kalmış, dünyada olup bitenlerden habersiz kalacakmış gibi hissedebilirsiniz. Ancak öyle olmadığını denedikten sonra göreceksiniz.

Televizyonda yer alan haber bültenlerinin çoğu önemsiz haberlerden oluşuyor. Basılı haber gazeteleri de bunun benzeridir. Ve dijital dünya her geçen gün daha fazla hayatımızda yer kaplıyor. Yani aslında televizyon ya da gazetelerden öğreneceğiniz haberlerin daha fazlasını internetten alabilirsiniz. Hatta sadece ilginizi çeken haberleri okuyarak ya da izleyerek zamandan büyük tasarruf etmiş olursunuz.

Televizyondaki ya da gazetedeki gerçek habercileri kötülemek için söylemiyoruz bunu. Gerçekten haber değeri taşıyan şeyleri insanlara duyurmaya çalışan gazeteciler mutlaka var. Ancak bugün her şey rating olduğu için onların da elinde olmayan bazı şeyler oluyor.

Bir de şöyle bir gerçek var. Artık sosyal medya platformlarının izlenme oranları televizyonları geçmiş durumda. Her gün bu fark açılmaya devam edecek gibi duruyor. Televizyonlar da bunla rekabet edebilmek için sahte sansasyonlar yaratmaya başlayabilirler, hatta başlamış bile olabilirler.

İnternette yer alan haberler çok mu masum? Elbette değil. Daha fazla ilgi çekmek için sahte başlıklar atarak sitelerine trafik çeken çok ciddi görünümlü haber siteleri var. Bunlar hep sizin değerli vaktinizden çalan şeyler.

Bu yüzden haberleri tamamen bırakabilirsiniz ya da belli başlı haberci ve yazarları sık kullanılanlarınıza ekleyip sadece onların haberlerine göz gezdirebilirsiniz. Böylece gün içerisinde ne kadar fazla zaman kazanacağınızı gördüğünüzde hayret edeceksiniz.

2. Günde 10 fikir yaz

Stephen King’in yazma hikayesini bilmiyorsanız duyunca şaşırabilirsiniz. Stephen King bir bisiklet kazası geçiriyor ve haftalarca yürüyemiyor. Daha sonra yürümeye başladığında bacak kasları çok hızlı deforme olduğu için fizik tedaviye ihtiyaç duyuyor.

Bundan daha kötü olan şey ise, yazamıyor olmasıydı. Fizik tedaviye başladıktan sadece iki hafta sonra ellerindeki kaslarda da sorun yaşamaya başladı. Kaslarının körelmesini engellemek için her gün yazması gerekiyordu. Bu şekilde kaslarını yeniden inşa edebilecekti. Bu durum onun üretkenliğini etkiledi ve Stephen King’i tüm zamanların en çok satan yazarlarından biri haline getirdi.

Fikirler de aynı şekildedir. Her birimizin farkında olmasak da bir fikir kası vardır.

Onu kullanmadığımızda çok çabuk körelir. Bir süre sonra yeni fikirler bulamamaya ve üretememeye başlarsınız. Bu durum ne iş yaparsanız yapın sizin gerilemenize neden olacaktır. Kendinizi geliştiremezsiniz, yeni fikirler bulamazsınız. Birçok fırsatı kaçırırsınız.

Bu yüzden her gün aklınıza gelen fikirleri not almaya başlayın. Birkaç örnek fikir iletebiliriz buradan, bunların devamını hemen getirmeye başlayın.

  • Başlayabileceğim yeni iş fikirleri
  • Yazabileceğim kitap fikirleri
  • Kitabım için bölüm fikirleri
  • Kendimi geliştirebileceğim alan fikirleri
  • Başkalarına yardımcı olabileceğim işler
  • Alabileceğim yeni eğitimler
  • Öğrenebileceğim yeni yabancı diller

Bu örnekleri istediğiniz gibi uzatabilirsiniz. Fikirlerinizin çok güzel olması gerekmiyor. Bunları gerçekleştirmeniz de gerekmiyor. Hatta bunların yüzde 90’ını gerçekleştiremeyeceksiniz, bulduğunuz fikirlerin büyük çoğunluğu saçma fikirler de olacak. Sorun değil. Burada amaç fikir kaslarınızı geliştirmek.

Bir süre sonra yeni fikir bulma konusunda daha hızlı olduğunuzu göreceksiniz. Bu sayede daha üretken ve yaratıcı olabilirsiniz. Hatta birkaç tane çok seveceğiniz fikir bulduğunuzda onun peşinden gitme isteği duyabilirsiniz. Böylece hayatınız birden değişebilir.

3. Özsaygınızı kaybetmeyin

İnsanların sizin hakkınızda ne düşündüğünü çok fazla önemsiyor olabilirsiniz. İnsanlara fazla değer verebilirsiniz.

Birçok kişisel gelişim söylemleri, insanların ne dediğiniz umursamamanı, sadece kendi yolundan gitmeni öğütler. Ama bu pek de kolay değil, değil mi?

Popüler olma kaygısı, kendimize itiraf edemediğimiz bir sorunumuz olabilir. Bu yüzden insanların sizi daha çok sevmesini istiyor olabilirsiniz. Eğer kendi içinize dönüp bunlarla yüzleştiyseniz merak etmeyin. Toplumun büyük çoğunluğu böyle.

İnsanlar sevsin diye sanat yapanlar, insanların kendilerine gülmesini engellemek için komedi yapanlar ya da daha fazla para kazanıp insanların sevgisini de kazanacağını düşünenler.

Özsaygınızı kaybetmemek için savaş vermelisiniz. Bu hiç bitmeyecek bir savaştır. Bazen yenileceğiniz bazen kazanacağınız. Kendinize olan saygınızı asla kaybetmemek için kendinizle mücadele etmeyi bırakmayın. Bazen kaybettiğinizde kendinize şunları hatırlatın. İşe yarayacaktır.

  • Kendinizin farkında olun
  • Başardığınız şeyleri hatırlayın
  • Stresinizi azaltın

Başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğüne takıldığınızda kendinizi sabote etmeye başlarsınız. Yapabileceğiniz işleri kötü yapmaya, kısa sürede halledeceğiniz işleri uzatmaya başlarsınız.

Bu yüzden kendinizin farkında olun ve hayatınızı iyileştirmeye odaklanın. Kendinizi sabote etmeyi engellemenin en iyi yolu budur.

Ve asla hayatı son gününüzmüş gibi yaşamayın. Hayatı son gününüz olabilirmiş gibi yaşayın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: