Yaşam

Bir Yıldan Kısa Sürede 0’dan 1 Milyon Dolara

Sıfırdan başlayıp milyon dolarlık şirketlere ulaşan insanların hikayeleri sıklıkla karşımıza çıkar. Kaynak yok, sermaye yok, yatırımcı yok. Burada bu insanlardan birinin ilham verici hikayesini bulacaksınız. Bu yapılan şeyin aslında hiç zor bir şey olmadığına tanık olacaksınız belki de.

Sıfırdan başlayıp milyon dolarlık şirketlere ulaşan insanların hikayeleri sıklıkla karşımıza çıkar. Kaynak yok, sermaye yok, yatırımcı yok. Burada bu insanlardan birinin ilham verici hikayesini bulacaksınız. Bu yapılan şeyin aslında hiç zor bir şey olmadığına tanık olacaksınız belki de.

Long Island doğumlu Michael Sherman. Son girişimi LetterDash’i Temmuz 2018 tarihinde kurdu. Bir yıl sonra, Temmuz 2019’da işinin 100.000 dolardan fazla kazanç getirme yolunda olduğunu söylüyor.

Daha önceki işlerinin bırakmadan önceki getirilerini ilk başta söylemekte yarar var. Qualified Impressions, yıllık getirisi 2M dolara ulaşmıştı. Penalty Be Gone, 500.000 dolar ve Great Agencies, yıllık 100.000 dolar getirisi olan şirketlerdi.

Bir süre sonra bu işlerin süreçleri herkesin ilgisini çekmeye başladı. Bu şirketleri bu hale getirmek için tam olarak ne yapıyordu?

İşte Michael Sherman’ın kendi ağzından hikayesi

Kendisine mesleğinin ne olduğu sorulduğunda buna tam olarak bir cevap veremiyor.

Bu duruma gelmeden önce yaklaşık 10 kez sabah 9 akşam 5 mesaili işlerde çalışmış.

Özgeçmişi çok çeşitli. Kapıdan kapıya satış yaptığı şirketlerde, Home Depot ve McDonald’s gibi yerlerde de çalışmış. Lisanslı yatırım bankacılığı da yapmış, bilgisayar teknolojisine de girmiş. Hatta bir süre barmenlik de yapmış.

Eğitim konusunda da aynı karakterde olduğunu söyleyebiliriz. 5 farklı üniversiteye girip çıkmış, en nihayetinde birinden mezun olabilmiş.

Aslında bu kadar çok değişiklik yapmasının sebebi, hiçbirinin ona istediği heyecanı ve tutkuyu verememesi. Bu yüzden farklı bir yola sapmış ve en sonunda girişimci olmuş.

Michael’in yaptığı her iş kar elde etti ve sağlıklı bir büyüme sürdürdü. Bunu yapabilmek için tek sahip olduğu şey, beyni, dizüstü bilgisayarı ve Google Ads kuponlarıydı.

En son şirketi, talep üzerine yasal bir mektup gönderme hizmeti olan LetterDash 2018 yılında kuruldu. Bundan tam bir yıl sonra mali rakamlarını takipçileriyle paylaştı.

  • 7 Temmuz 2018, 18 dolara tek bir reklam oluşturdu. 1 ayda 4.000 dolar kazandı.
  • Ağustos 2018, yaklaşık 11.000 dolar
  • Ocak 2019, yaklaşık 56.000 dolar
  • Mayıs 2019, yaklaşık 79.000 dolar
  • Haziran 2019, yaklaşık 105.000 dolar
  • Temmuz 2019, 100.000 doların üzerinde kalmaya devam ediyor

Bu yolculuğunda edindiği deneyimlerin ders niteliğinde olduğunu söylüyor ve çıkardığı dersleri sizlerle paylaşıyor.

1. Sermaye Artırmak için Acele Etmeyin

LetterDash’e başladığında sermayeye ihtiyacı yoktu ve fazla sermaye istemedi. Sermaye artırımının sadece üzerinde baskı yarattığını söylüyor ve başlangıçta bundan uzak duruyor.

“Bu baskılar birçok şekilde kendini gösterir. Hızlı büyüme baskısı, işe alınma baskısı, ortaya rakamların konulması baskısı gibi.”

Ve bu baskılar kötü kararlar vermenize yol açabilir.

Bu yüzden işe sıfır banka hesabı, çerçeve ve bir plan olmadan başladı. Elinde bir fikirden başka bir şey yoktu. İlk günlerde elinizde sadece bunun olmasının daha iyi olduğunu kendisi söylüyor. Bir fikirden yola çıkıp büyümek tek ihtiyacınız olan şey diyor.

2. Gelişmek için Acele Etmeyin

Michael bu dersi zor yoldan öğrenmiş. Önceki şirketlerinde yazılım uygulamaları geliştirmek için büyük yatırımlar yapıyor ve hepsi trajik bir şekilde başarısız oluyor.

Üretilen yazılımlarda sorun olmadığını biliyor. Sorunun, yazılımın kim için olduğunu bilmeden yalnızca vizyonuna odaklanmış olmasıydı.

LetterDash özelinde, geliştirecekleri yazılımın kendi müşterileriyle avukatlar arasındaki yazışmaları otomatik hale getireceğini söylüyor.

Şirket artık faaliyete geçtiği için bu yazılımı yapabildiklerini iletiyor.

Onun bu konudaki en büyük tavsiyesi:

“Önce müşterileri alın, daha sonra yazılımı oluşturun. Evet bir yazılımınız olduğunu söylemek harika bir şey, ancak başka müşterileriniz olduğunu söylemek size yeni müşteriler kazandıracak bir şeydir.

3. Küçük Başlayın ve Sıkılın

1 Milyon dolarlara ulaşmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Milyonlarca dolar reklam ve alt yapı harcaması yapabilen birçok yerde bağlantısı olan ve her yerden kaynak yaratabilen Elon Musk gibi insanlar için bu kolay olabilir.

Ama gelin görün ki, bu durum Michael Sherman’lar için hiç de öyle kolay bir şey değil.

LetterDash’i kurarken yaklaşımının basit ve sıkıcı olduğunu söylüyor.

“Google Ads üzerinden anahtar kelime aracını kullanarak yaklaşık 15 dakika anahtar kelime araştırması yaptık. Yeterli arama hacmini yakaladığımızı garantileyecek raporlar aldıktan sonra bir işletme adı bulduk. Ucuz bir .co uzantılı alan adını aldık. Çok basit ama güvenilir görünen bir web sitesi oluşturduk.”

Bu kısım vurgulamaya değer bir noktadır. Web sitesinin amacı, potansiyel müşterilere ulaşmak ve talepler almaktır. Bunların her ikisi de oluyorsa işinizin büyüyeceğinin resmidir.

“Web geliştirmeye yaklaşık 100 dolar harcadık. Bir Google Ads kuponu bulduk. 25 dolar harcadıktan sonra 100 dolar bedava gibi bir şeydi sanırım. Siteye trafik çekecek basit bir reklam oluşturduk. 24 saat sonra ilk müşteri talebimizi aldık. Bir hafta sonra bir düzine talebimiz vardı.”

4. Takıntılı bir şekilde deneme yapmaya ihtiyacınız var

“Başarıya ve 1 milyon dolarlık gelire giden tek bir yol ya da tek bir yöntem yok. Bence bir milyon küçük değişiklik ve fikir test edilmesi gereklidir.”

Michael, müşteri geri bildirimleri alırken, bir avukat tarafından diğerine gönderilen mektupların analizini yapmaya başladıklarını söylüyor. Avukatların mektuplarına verdikleri cevapları gözden geçirirken sürekli yeni fikirler test ettiler.

“Antetli kağıtları, nakliye yönetimini, kapağı ve sunumu ve hatta avukatların kullandığı dili bile sürekli olarak değiştiriyoruz.”

Ve aldıkları müşteri geri bildirimleri, yeni kullanıcı kazanma maliyetlerini düşünmeye gerek kalmadan şirket gelirlerini önemli ölçüde artıran yeni ürünlerin ve yan hizmetlerin oluşturulmasına yol açtı.

“Müşterileri dinlemek, birincil hizmetinizi teslim ettikten sonra ne istediklerini ve neye ihtiyaç duyduklarını bilmek çok önemli.”

5. Müşteri başarısına yatırım yapın

Müşteriler her şeydir. Geri bildirimleri ve yorumları, müşteri tabanınızı genişletmek ve hizmetlerinizi iyileştirmek için önemlidir.

Müşteri hizmetleri, LetterDash’in büyümesinde önemli rol oynamıştır.

Michael, “Müşterinin verdiğimiz hizmet ile uçacağına emin olmak için her küçük detaya odaklanmamız ve iş gücümüzü iyi planlamamız gerekiyor. Bu 1 milyon dolara ulaşma kabiliyetimizdeki en önemli faktördür.” diyor.

Buradaki en önemli ders, müşterilerin geri bildirimlerine odaklanmak ve bunu hizmetinizi geliştirmek için kullanmaktır. Her müşterinin memnun olduğundan emin olmaya odaklanmalısınız.

“Tavsiyem benzersiz bir şey değil”

Michael’ın sunduğu tavsiyelerin benzersiz olmadıklarını fark etmişsinizdir. Muhtemelen daha önce birçok hikayede buna benzer tavsiyeler gördünüz. Ve işin aslı da budur.

Çünkü bu başarılar kopyalanabilir şeylerdir. Bunlar benzer başarıları elde etmek için takip edilecek bir süreçtir.

Girişimciler için buradaki temel paket şudur: Ürününüze ya da hizmetinize olan talebi doğrulamaktan başka bir şeye odaklanmayın ya da başka şeyleri takıntı haline getirmeyin. İşin sonunda bir pazarınız oluşmazsa başka hiçbir şeyin önemi kalmaz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: