Güncel

Sosyal Medyanın Gündemine Oturan Dansın Pek Bir Hüzünlü Hikayesi

Son günlerde sosyal medyanın gündeminde yeni bir akım var. Hemen her videoya eklenen bu akımın adı Coffin Dance. Sosyal medyayı az kullananlarınız bile mutlaka bu akıma rastlamıştır. Talihsizliklerin yaşandığı videoların sonuna tabutla dans eden adamların görüntüleri eklenerek, kötü olaylar karşısında bile gülebilmemizi sağlıyor. Onlarca farklı versiyonu paylaşım rekorları kırıyor.

Son günlerde sosyal medyanın gündeminde yeni bir akım var. Hemen her videoya eklenen bu akımın adı Coffin Dance.

Dünyadaki herkesin evlerinde kaldığı ve karantina uyguladığı bu haftalarda sosyal medyanın gündemi sürekli değişiyor. Artık gündemi takip etmek için ekstra çaba göstermemiz gerekiyor. Ama uzun süredir gündemde kalan ve hemen her videoya uyarlanan yeni akım, bu zor günlerde bizleri güldürmeyi başarıyor.

Sosyal medyayı az kullananlarınız bile mutlaka bu akıma rastlamıştır. Talihsizliklerin yaşandığı videoların sonuna tabutla dans eden adamların görüntüleri eklenerek, kötü olaylar karşısında bile gülebilmemizi sağlıyor. Onlarca farklı versiyonu paylaşım rekorları kırıyor.

Peki nedir bu Coffin Dance ve nereden geliyor?

Coffin Dance, kelime anlamı olarak “Tabutla Dans Etmek” anlamına geliyor. Bu videolarda kullanılan görüntüler bir klipten ya da bir film sahnesinden alınmış görüntüler değil. Tamamen gerçek görüntüler aslında.

Gana’da eski bir gelenektir. Tabutlar dans ederek müzik eşliğinde taşınır. Amacı ise, insanların ölülerini neşeyle uğurlamak istemeleridir.

Bu eski geleneğin görüntüleri dünya ile ilk kez 2017 yılında BBC tarafından paylaşılmıştı. Belgesel kıvamındaki görüntülerde kullanılan müzik şu anda kullanılanla aynı değil ama. Şu anda kullanılan müzik Coffin Dance orijinal müziğidir. Parçanın tamamına ve videosuna “Videolar” alanından izleyebilirsiniz. Trajik olaylarda bile yüzümüzü biraz güldürsün diye. Ayrıca BBC’de yayınlanan belgesel kıvamındaki görüntüler de bu yazının sonunda olacak.

Bu gelenek bizim kültürümüzde biraz garip karşılanabilir elbette. Ama Gana’da çok yaygın olan bu gelenek Afrika ülkelerinin genelinde de uygulanıyor. 7 kişilik özel bir ekip tabutu dans ederek taşıması için tutuluyor. Tabut bu ekip tarafından müzik ve dans eşliğinde gezdiriliyor. Böylece hayatını kaybeden kişiye neşe içinde veda edilirken yas tutanların da bir nebze olsun yüzlerinde gülümseme oluşturulması isteniyor.

Bu dans ekibinin lideri Benjamin Aidoo, bir röportajında bu akımın bu kadar popüler hale gelmesini sağlayan şeyi söylemiş aslında:

“Cenaze hizmetlerine bir koreografi eklemeye karar verdim. Müşteriler bize geldiklerinde onlara ciddi bir dans mı yoksa hareketli mi istediklerini soruyordum.”

Aidoo, bu gelenek için bir şirket kurmuş ve birçok gence iş olanağı sağlamış.

Gana’da cenazeler insanlar için büyük önem taşıyor. Tıpkı diğer ülkelerde de olduğu gibi. Onların tek amacı, sevdikleri insanları huzur içinde uğurlamak ve geride güzel bir anı bırakmak. Bu yüzden bu geleneklerine önem veriyorlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: