Güncel Yaşam

Home Office Çalışmada İşinizi Kolaylaştıracak 7 Madde

Corona virüs salgını dünya çapında tehlikeli hale gelmeye başladıktan sonra genel ofis ortamında çalışan iş yerlerinin hemen hepsini home office çalışma yoluna itti. Bu sisteme uzak olan şirketler için bu durum çalışma şekillerinde büyük bir değişiklik yaratmak demektir. Home office çalışma konusunda yeniyseniz, sadece bireysel bir çalışan değil, parçası olduğunuz bir ekip olarak da iyi iş performansınızı sürdürme konusunda bazı endişeleriniz olabilir. Bu nedenle önümüzdeki birkaç hafta ya da ay boyunca home office çalışmada işinizi kolaylaştıracak 7 basit liste hazırladık.

Corona virüs salgını dünya çapında tehlikeli hale gelmeye başladıktan sonra genel ofis ortamında çalışan iş yerlerinin hemen hepsini home office çalışma yoluna itti. Bu sisteme uzak olan şirketler için bu durum çalışma şekillerinde büyük bir değişiklik yaratmak demektir.

Home office çalışma konusunda yeniyseniz, sadece bireysel bir çalışan değil, parçası olduğunuz bir ekip olarak da iyi iş performansınızı sürdürme konusunda bazı endişeleriniz olabilir.

Bu nedenle önümüzdeki birkaç hafta ya da ay boyunca home office çalışmada işinizi kolaylaştıracak 7 basit liste hazırladık.

İnanın, bu hiç zor bir şey değil.

1. Evinizde bir çalışma ortamı yaratın

İşinizde üretkenliğinizi artıracak bir kişisel çalışma alanı oluşturun ve odağınızı koruyun. Bu, odanızın herhangi bir köşesine koyacağınız basit bir masa olabilir. Bir ofis ortamı yaratması için ayrı bir odada olması daha iyi olur.

2. Zamanında sisteme giriş yapın

Zaman yönetimi, işteki disiplininizi sağlamak için kritik öneme sahiptir. Bu disiplin, günlük işlerinizi tamamlamanızı sağlayacaktır. Bunun için basit bir zaman planlaması yapabilirsiniz. Böylece işlerin daha kolay bittiğini fark edeceksiniz.

3. Günlük bir rutin oluşturun

Düzenli olarak çalışan insanlar için işler daha kolaydır. Onlar sabah kalkarlar, işe giderler, işten dönerler ve ofiste olan her şeyi orada bırakırlar. Home office çalışma programınızda da bunu yaratmalısınız. Evden çalışıyor olmanız, işle ilgili olan her şeyi evde tutmanızı gerektirmez.

4. Mola verin

Tüm zamanınızı bilgisayarın önünde oturarak geçirmeyin. Kalkın, biraz egzersiz yapın, belki biraz da yoga. Biraz sevdiğiniz kitabı okuyabilir ya da bir enstrüman çalabilirsiniz. Odağınızı kaybetmemek ve yaratıcılığınızı artırmak için ekran uzaklaşacağınız düzenli molalar verin.

5. Teknolojiyi kullanın

Ne yaparsan yap bunun için bir aplikasyon mutlaka vardır. Günlük çalışmanızı kolaylaştırabilecek birkaç aplikasyon ismini buraya bırakıyoruz. İşinize yarayacakları edinebilirsiniz. Sizin kullandığınız ve diğer insanların işine yarayacak aplikasyonları da yorum olarak iletebilirsiniz. Başkalarının da faydalanması güzel olabilir.

İletişim araçları: MS Teams, Slack

Proje yönetimi araçları: Trello, Asana

Görev yönetimi ya da planlama araçları: Todolist, Wunderlist

Zaman yönetimi araçları: TimeCamp, TSheets

6. İletişim halinde kalın

Yöneticinizle ya da çalışma arkadaşlarınızla iletişiminizi kesmeyin. İşlerin düzenli yürümesi için onlarla sürekli iletişim halinde olmanız önemli.

7. Durmayı bilin, zamanı geldiğinde sistemden çıkın

Ofiste çalışırken normal şartlarda mesai saati bitiminde çıkarsınız. Home office çalışmanın aldatıcı yanlarından biri budur. Mesai bitiş saatini kimse umursamayabilir. Çözümü nedir? Sadece bırakın. Mesai bitiş saati geldiğinde çalışmayı bırakın. Çalışma performansınızı kaybetmemek için zamanında sistemden çıkmalısınız.

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: