Yaşam

25 Yaşına Kadar Öğrenmiş Olmanız Gereken 25 Ders

İnternette yaşları 30’un üzerine çıkan insanların geçmişleriyle ilgili pişmanlıklarına sıklıkla tanık olmuşsunuzdur. Hepsi keşke şunu daha çok yapsaydım, keşke bunları önemsemeseydim gibi şeyler söylerler. Bu pişmanlıkları yaşamamanız için keşke 20’li yaşlarımda öğrenseydim diyebileceğiniz 25 ders hazırladık.

İnternette yaşları 30’un üzerine çıkan insanların geçmişleriyle ilgili pişmanlıklarına sıklıkla tanık olmuşsunuzdur. Hepsi keşke şunu daha çok yapsaydım, keşke bunları önemsemeseydim gibi şeyler söylerler.

Bu pişmanlıkları yaşamamanız için keşke 20’li yaşlarımda öğrenseydim diyebileceğiniz 25 ders hazırladık.

1. Özgüvenli olun

Kendinize güvenmeyi ve zor durumlarda sadece kendinize yardım edebileceğinizi öğrenin. Başkasının onayına ihtiyacınız yok. Gerçek gücün burada saklı olduğunu unutmayın.

2. Sağlığınıza dikkat edin

20’li yaşlarınızda iyi bir sağlık alışkanlığı edinirseniz, hayatınızın geri kalanı çok daha rahat olacaktır. 30’lu yaşlarında olup 40 yaşında gösteren insanlarla tanışmışsınızdır mutlaka. Onları sağlığınıza dikkat etmezseniz olacağınız örnek olarak görebilirsiniz.

3. Korunmasız cinsel ilişkiye girmeyin

Evet, 20’li yaşlarda kısa süreli zevkler çok çekicidir. Ancak inanın, cinsel yolla bulaşan kalıcı hastalıklara ya da çok az bağlantınız olan birinden çocuk sahibi olma olasılığına değmez.

4. Ebeveynleriniz her şeyi bilmiyor

Ebeveynleriniz sizin için en iyisini isteyen tek insanlardır, bunu aklınızdan çıkarmayın. Ancak sizin için en iyisini her zaman bilemezler. Eğer onların istediği şeylerin sonucu sizin istemediğiniz yollara çıkıyorsa onları dinlemenize gerek yok. Onlara saygı duyun mutlaka ama her zaman dinlemeyin.

5. Kimi dinlediğinize dikkat edin

Eğer karşınızdaki insan, hayatınızı takas etmek isteyeceğiniz biri değilse, onun söylediklerini dikkate almayın. Örneğin hayatında sevgilisi hiç olmamış birinden karşı cinse nasıl yaklaşacağınız konusunda tavsiye alamazsınız.

6. Şimdi biriktirin, daha sonra keyfini çıkaracaksın

20’li yaşlarınızda kazandığınız her bir liranın en az %15’ini tasarruf edin. Bu o yaşlarda çok saçma gibi görünebilir. Ancak ileride işten çıkartıldığınızda ya da yeni bir iş kurmak istediğinizde bize teşekkür edeceksiniz. 😊

7. Özel değilsin ve kimsenin seni umursamıyor

Evet, birçoğunuz aileleriniz tarafından özel biri olarak yetiştirildiniz ve hemen hepinize bu söylendi. Hayata atıldığınızda öğreneceğiniz ve tokat gibi yüzünüze çarpacak gerçeği bizden duymuş olun. Özel değilsin ve hayata atıldığında kimse seni umursamayacak. Eğer gerçekten “özel” biri olmak istiyorsanız, konuşmayı bırakın ve sizi özel kılacak, sizi herkese hatırlatacak bir şeyler yapın.

8. Başarı ipuçlarını takip edin

Şansla başarılı olan insan pek yoktur. Eğer şansa başarılı oldum diyorsa bilin ki yalan söylüyordur. Başarılı olmak için çok çalışmalısınız bunu unutmayın. Ama sizin bir şansınız var. Başarı için kanıtlanmış sistemler. Bu sistemlere herkes ulaşabilir ama herkes başarılı olamaz. Çünkü çoğu insan bunları takip etmez. 20’li yaşlarınızda başarılı sonuçları olan yöntemleri takip edin ve bu konuda çalışkan olun. Sonunda mutlaka başarı gelecektir.

9. Sızlanmayı bırakın

Tekrar söyleyelim. Kimsenin umurunda değilsiniz. Şikayet etmek, değerinizi düşürmekten ve çevrenizdeki insanları kızdırmaktan başka hiçbir işe yaramaz.

10. Güçlenin

Hepimiz biliyoruz hayat adil değil. Bazen insanlar kabalaşabiliyor. Bu durumda sertleşmeniz gerekebilir. Bunu sadece fiziksel olarak anlamayın. Hem kültürel hem de fiziksel olarak güçlenmelisiniz. Çünkü insanlar sadece fiziksel olarak değil mental olarak da kabalaşabiliyor ve kendinizi her türlü savunmayı öğrenmelisiniz. Sonuçta 7 milyardan fazla kişi var ve siz tek başınasınız.

11. Rastgele hedefler belirlemeyi bırakın

Hayır, 30 yaşınıza kadar milyoner olmanıza gerek yok. Ancak en kısa zamanda finansal olarak özgürleşmelisiniz. Amaçlarınıza yönelik hedefler belirleyin. Youtube ya da Instagram’dan gördüğünüz ve size öğütlenen hedeflerin peşinde koşmayı bırakın.

12. Öz bilincinizi artırın

İnsanın kendini tanıması en büyük gücüdür. Kendinizi tanımıyorsanız, rüzgardaki yaprak gibi tüm yaşamınız boyunca oradan oraya savrulursunuz. Kendinizi tanımaya odaklanın. Bu hayatınızı değiştirecek.

13. Başarı zaman alır

Bir gecede kimse başarılı olamaz. Gerçekten başarılı olmak istiyorsanız sabırlı olmalısınız. 20’li yaşlarınızda milyoner mi olmak istiyorsunuz? Size iyi şanslar 😊

14. Ciddi bir ilişkiye girmeyin (henüz)

20’li yaşlarınızda hayatınızın geri kalanını kiminle geçirmek istediğinizi bilmenize imkan yoktur. Sonuçta daha kendinizi bile tam olarak tanımıyorsunuz. Dışarı çıkın, yeni insanlarla tanışın. Farklı insanlarla buluşun. Ama 30 yaşınıza kadar kimseyle ciddi düşünmeyin.

15. Gecede en az 7 saat uyuyun

20’li yaşlarda vücudunuz daha dinç olduğu için 7 saatlik uyku fazla geliyor olabilir. Bu doğru. Ama daha az uyumayı alışkanlık haline getirirseniz, ilerideki elde edeceğiniz başarıların önünü kesmiş olacağınızı unutmayın. Yeterince ve daha iyi bir uyku. 7 saat uyudunuz diye asla kendinizi suçlamayın.

16. Kişisel gelişime yatırım yapın

Kişisel gelişim, son yıllarda yetkinliği olmayan insanların bu işe girişmesinden dolayı etkinliğini kaybetmiş gibi gözükebilir. Ancak önemlidir. İyi bir kişisel gelişim mentörünün kitaplarını okuyun, seminerlerine gidin. Kendinizin en güçlü versiyonu haline gelmek için ne gerekiyorsa onu yapın.

17. Alemlerde abartmayın

20’li yaşlar eğlencenin doruklarda olduğu zamanlardır. Arkadaşlarla alemlere akılır, alkol alınır ve felekten çalışan geceler hayli fazladır. Böyle ortamlardan uzak durmanıza gerek yok. Alemlere akmak istiyorsanız gidin. Ancak alkolü abartmayın. Unutmayın, en büyük pişmanlıklar aşırı sarhoş olduğunuz zamanlarda yaptıklarınızdır.

18. Bir şey hissetmediğiniz biriyle cinsel ilişkiye girmeyin

Yeni insanlarla tanışın ve onlarla ciddi olmasanız da ilişki yaşayın ama istemediklerinize kesinlikle cinsel ilişki yaşamayın. Daha özel biriyle yaşayacağınızı düşündüğünüz şeyleri biraz çekici geldiği için herhangi biriyle yaşamayın.

19. Eşyalarınızın bağımlısı olmayın

20’li yaşlarınızda para kazanmaya başladığınızda bir şeylere de sahip olmaya başlarsınız. Bu sizi ne kadar mutlu etse de, bunu sürdürmeyin. Gereksiz şeyler alarak paranızı boşa harcamayın. 6. maddede de söylediğimiz gibi tasarruf edin. 30’lu yaşlarınızda daha özgür olacaksınız.

20. Seyahat edin

Asla pişman olmayacağınız ve kendinizi çok fazla geliştirebileceğiniz bir aktivite, seyahat etmektir. Kendinize kesinlikle “Neden Güney Amerika’dayım, Avrupa’da benim ne işim var?” gibi sorular sormazsınız. İmkanlarınız ölçüsünde mutlaka yurt dışına seyahat edin.

21. Daha fazla gülün

Hayat her zaman ciddi olamayacak kadar kısa ve hiçbir zaman geriye doğru hareket etmeyecek. Nerede olduğundan daha çok nasıl hissettiğine odaklan ve her fırsatta gül.

22. Yeni şeylere daha açık olun

Biraz alçakgönüllü olun ve yeni deneyimlere açık olun. Eğer hayatınızı bir fanus içinde yaşıyorsanız, yaşamın size sunacağı çok şeyi de kaçırıyorsunuz demektir.

23. Uyuşturucudan uzak durun

Eğer tütün ve alkol içmek istiyorsanız bu anlayışla karşılanabilir. Ancak daha sert uyuşturucu maddeler kullanmaktan kaçınmalısınız. Hem yasal değil hem de sağlığınızı çöpe atmış olursunuz. Çok fazla potansiyeli olup da uyuşturucu yüzünden hayatını boşa harcamış insanlar var ki, inanamazsınız. Ve her şey bir kereden bir şey olmaz ile başlamıştır, inanın.

24. Her şeyi bilmiyorsun

O kadar akıllı biri olmadığını kabul etmelisin. Kimse o kadar akıllı değil. doğru ve haklı olma ihtiyacınızı bir kenara bırakın artık ve gerçeklere odaklanın. Yeni şeyler öğrenmek için egonuzu bırakıp meraklı olun.

25. Mutlu olun

Mutlu olmak için her şeye sahipsiniz. Sadece kendinizi takdir edin ve hayatın tadını çıkarmaya odaklanın. Eğer bunu yapabilirseniz 20’li yaşlarınız sizi iyi bir geleceğe taşıyacaktır.

Bonus: Ne yaparsanız yapın, şunu unutmayın! 20’li yaşlarınızı sadece bir kere yaşayacaksınız. Bu yüzden hiçbir anını kaçırmayın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: