Yaşam

Başarılı İnsanlar Kapsül Dolaptan mı Çıkıyor?

Burada dikkat çeken konu, 21. yüzyıldaki başarılı insanlar moda olarak bir tarzı değil bir konsepti benimsemiş olmalarıdır. Ve bu konsept bir akım yaratmış durumda. O da “kapsül dolap” akımı.

Medyada başarılı insanlar gördüğümüzde önce yaptıkları işlerin ne olduğuna bakarız. Ancak bu konuyla fazla ilgilenmeden hemen ilgimiz onların özel hayatlarına ve günlük hayatlarında neler yaptıklarına kayar.

Bunların yanında diğer ilgilendiğimiz konu ise giyim tarzlarıdır. Topluma rol model olan tüm başarılı insanlar sadece yaptıkları iş ya da sundukları fikirlerle değil, modaya olan yaklaşımlarıyla da örnek olurlar.

Burada dikkat çeken konu, 21. yüzyıldaki başarılı insanlar moda olarak bir tarzı değil bir konsepti benimsemiş olmalarıdır. Ve bu konsept bir akım yaratmış durumda. O da “kapsül dolap” akımı.

Temel olarak her gün aynı kıyafetin giyilmesi üzerine olan “kapsül dolap” konseptini Cem Yılmaz’dan Steve Jobs’a, Mark Zuckerberg’den Chistopher Nolan’a kadar günümüz dâhilerinin tamamı benimsemiş durumdalar.

Peki neden kapsül dolap konsepti? Her gün farklı şeyler giyebilecekken neden hep aynı şeyler? Ve neden başarılı insanlar?

1. Daha önemli konularda daha fazla düşünmek için zihinde yer açar ve daha verimli düşünmeyi sağlar

Hem iş hem de özel hayatımızı düşündüğümüzde bir günde ne kadar çok şeyi düşünüp ne kadar çok kararlar alıyoruz. Bu konsept ile zihnimizi daha verimli kullanabilmek için “Ne giyeceğim?” sorusunu aradan çıkartıyoruz ve en azından bir düşünceyi silmiş oluyoruz. Bir soruyu silmek ne kadar önemli olabilir ki diye düşünmeyin. Başarılı insanlar örnekleriyle dolu ortalık.

2. Her gün yaşanan bir stresi azaltır

Her sabah uyandığımızda ya da gece yatmadan önceki en önemli soru “Bugün ne giyeceğim sorusudur?” Bu soru biz farkında olmasak da üzerimizde bir baskı yaratıyor. Gireceğimiz ortam için uygun kıyafet seçimleri bu baskıyı artıran bir etmen. Kendilerine uygun bir kapsül dolap belirleyen başarılı insanlar işte bu sorudan kurtuluyor ve güne daha rahat başlıyorlar.

3. Zamandan tasarruf ettirir

Her gün ne giyeceğimizi kendimize sormadığımız ve üzerine düşünmediğimiz için zamandan ciddi bir şekilde tasarruf etmiş oluyoruz. Bunu düşündüğünüzde inandırıcı gelmiyorsa denemenizi tavsiye ederiz. Sabahları almanız gereken anlamsız bir karardan kurtulduğunuzu düşünsenize. Tüm gününüzü etkileyen en önemli karar bu olabilir.

4. Daha iyi hissettirir

Bazı görüşlere göre iyi giyinmek çok önemlidir. Ancak başarılı insanlar bunun tam tersini savunuyorlar. Önemli olanın daha iyi giyinmek değil, daha iyi hissetmek olduğu konusunda fikir birliğine varıyorlar

5. Enerjinin boşa harcanmasını önler

Gideceğimiz tüm ortamlar için ne giyeceğimiz sorusunu düşünüp duruyoruz. Bu o anda çok önemli gibi gelmeyebilir ama bizden aldığı enerjiyi düşünürsek ve günün kalanında o enerjiye ihtiyaç duyacağımız anlar olursa, işte o zaman işler değişir. Bu yüzden başarılı insanlar daha en başından enerjilerini daha doğru şeylere harcıyor ve bu yüzden daha verimli işler yapabiliyor.

6. Rüküş kombin riski ortadan kalkar

Kendimize şık bir seçim yapıp dolabımızı bu seçim üzerine yapılandırırsak günün birinde rüküş olma riskimizi de ortadan kaldırmış oluruz. Kapsül dolap konseptimizi doğru kıyafetler ile yaptığımızda hem daha iyi hissederiz hem de şık olduğumuzu ve bundan sonra da şık olacağımızı biliriz.

7. Moda konusunda özgünlük tanır

Başarılı insanlar, kapsül dolap konseptinin şık görünme konusundaki en ucuz ve en kolay yöntem olduğunu söylüyorlar. Üniforma fikriyle seçeceğimiz birkaç parça kıyafet ile sürekli değişen moda akımlarına kapılmadan kendi özgün modamızı yaratabiliriz. Bir yandan kendimizi de disipline etmiş oluruz.

8. Gereksiz harcamalara engel olur

Genellikle farkında olmadan yaptığımız şeydir, fazladan aldığımız kıyafetler. Bu yaptığımız şey yüzünden aslında daha iyi yerlere harcayabileceğimiz bütçemizi bitiriyoruz. Tekrar kazanacağımız bütçe ile kendimizi geliştirmeye odaklanabilir, ya da yaptığımız işi büyütmek için fırsat bile yaratabiliriz.

Kapsül dolap konseptini benimseyen başarılı insanlar arttıkça bunun bir tesadüf olmadığı da görülüyor. Sizce de denemeye değer bir moda akımı değil mi?

1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: